електричен автомобил

Во Норвешка наскоро ќе има повеќе електрични автомобили од бензинци

Според моментално достапните информации, електричните автомобили во Норвешка би можело да ги надминат по број автомобилите со бензински мотори уште оваа година.
Read more

Е-автомобилите можат сами да си ги полнат батериите, некои можат да заштедат многу пари

Покрај јавните полначи или преку домашните приклучоци, батериите на електричните автомобили може да се полнат и со враќање на погонската енергија, т.е. со нејзино враќање во батеријата за време на „тргни-застани“ возењето.
Read more

Кина ѝ возвраќа на Европа со моќни plug-in хибриди за воведувањето повисоки царини

Предолго европските производители бараат од ЕУ посебни мерки за заштита од големата инвазија на електричните автомобили од Кина. Сега кога Брисел најави воведување дополнителни царини за кинеските е-возила, Кина најде ново оружје.
Read more

Холанѓаните сакаат да ги исфрлат е-автомобилите од градовите, е-мрежата е на раб на колапс

Електричните автомобили стануваат сериозен проблем во земјата на лалињата.
Read more

Volkswagen потврди електричен модел со цена под 20.000 евра

Volkswagen за три години ќе лансира нов електричен автомобил со поволна цена, кој ќе чини помалку од 20.000 евра.
Read more
filter

Искусете го Vorsprung durch Technik: Новиот Audi Q6 e-tron

•    Новиот Audi Q6 e-tron поставува стандарди во однос на перформансите, опсегот, полнењето, динамиката на возење и дизајнот.
Read more

Што најчесто се расипува кај електричните автомобили?

Германскиот ADAC направи интересна студија во врска со дефектите на автомобилите.
Read more

Првиот луксузен Huawei на 4 тркала има големи амбиции - подготвен е за освојување на Европа

Компаниите BAIC и Huawei тврдат дека автомобилот создаден во нивната соработка, како комбинација од неколкудецениското искуство на производителите на автомобили и бројните напредни технолошки решенија од „кујната“ на Huawei, претставува ви
Read more

Како Европа ќе возврати на инвазијата на суперевтини електрични автомобили од Кина?

Read more
play_arrow
filter

Changan Hunter е првиот пикап со продолжен домет, со едно полнење поминува над 1.000 км

Changan претставува верзија на пикап моделот Hunter со технологија за проширен опсег (EREV).
Read more

Зошто електричните автомобили помалку се мета на крадците?

Иако бројот на кражби на автомобили е во пораст, некои модели се чини дека помалку ги интересираат оние што уживаат да крадат туѓи работи.
Read more

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Новиот електричен Renault Scenic ја освои престижната титула Европски автомобил за 2024 година.
Read more
реклама

Зошто треба прво да се испржи меленото месо, па потоа да се додаде кромид?

Read more

5 хороскопски знаци кои се родени за да се збогатат во животот

Read more

Како изгледал етничкиот состав на цела Македонија во 1905 година?

Read more

Со две ластичиња до убави велигденски јајца со нова шара

Read more