Родната куќа на Хитлер ќе стане полициска станица

Австрија го претстави планот за „неутрализирање“ на куќата во која бил роден нацистичкиот лидер Адолф Хитлер.

Владата ја купи градбата со наредба за принудна купопродажба во 2016 година по долг судски процес и сега планира да ја трансформира во полициска станица.

Планот треба да почне да се реализира во ноември годинава и целта е да се спречи куќата да стане собиралиште за неонацисти.

Австриска градежна компанија ќе ги изведе потребните промени на зградата во гратчето Браунау на Ин во Горна Австрија, на границата со Германија.

„Од родната куќа на еден диктатор и масовен убиец ќе се отвори ново поглавје за иднината“, изјави австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер.

Remote video URL

Компанијата Marte.Marte беше избрана од 12 кандидати кои аплицираа со идејни решенија за „козметички промени“ на градбата што датира од 17. век. Се очекува процесот да биде завршен до 2023 година и ќе чини околу 5 милиони евра.

Има многу малку показатели дека тоа е куќата во која бил роден нацистичкиот лидер. На камен во близина на куќата стои испишано „За мир, слобода и демократија; Фашизам никогаш повторно; милиони мртви нѐ потсетуваат“.

Каменот ќе биде преместен во музеј во главниот град Виена. Локален историчар за BBC изјави дека е многу важно каменот да остане во Браунау.

Хитлер многу кратко време живеел во куќата. Роден е таму на 20 април 1889 година, но само неколку недели подоцна неговото семејство се преселило на друга адреса во оваа област, а кога Хитлер имал три години си заминале од Браунау на Ин.

реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Живот

Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Read more

Интересни факти за бебињата родени во јули

Read more

Убавина од која запира здивот: Бора Бора

Read more

Осум отсто од Белгијците размислувале за самоубиство во последните три месеци

Read more

Магазин

Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Читај повеќе

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Читај повеќе
  • play_arrow

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Читај повеќе

Болка и непријатност за време на секс – кои се најчестите причини?

Читај повеќе

Калинка - суперовошје кое го успорува стареењето на кожата

Читај повеќе
  • play_arrow

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Читај повеќе
  • play_arrow

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Читај повеќе
  • filter

Фејл компилација: Нарачуваш едно, добиваш друго

Читај повеќе

Тешко со нив, уште потешко без нив: Хороскопски знаци со кои не е лесно да се биде во врска

Читај повеќе