Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Вселенските агенции на Русија и САД, Роскосмос и НАСА, се во преговори за меѓусебно обезбедување места на летовите до Меѓународната вселенска станица.

Ова го изјави Анатолиј Красников, претставник на Роскосмос во Казахстан.

„Зборуваме за ситуации кога руските космонаути ќе летаат на американски вселенски бродови, а американските астронаути ќе продолжат да летаат со наши вселенски летала. Јасно е дека ова претставува итна потреба, имајќи предвид дека гледаме дека има нов систем на префрлање човечки екипаж до МВС“, изјави Красников на прес-конференција.

Пред неколку дена, во заеднички потфат, астронаути на НАСА слетаа на МВС во леталото Crew Dragon на приватната компанија SpaceX.

Членовите на екипажот на МВС мора да бидат способни да ракуваат и со руски и со американски транспортни системи за да си обезбедат меѓусебна поддршка, рече Красников, истакнувајќи дека има интерес од двете страни.

Во име на Роскосмос, Красникот им честиташе на американските колеги за успешното лансирање.

„Им честитаме од срце, тоа е навистина голем успех за нив и нешто фантастично“, рече Красников.

реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Наука

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Во Кина откриен нов вирус со потенцијал за пандемија

Read more

Французите идентификуваа нов вирус

Read more

Како астронаутите се хранат во вселената?

Read more

Гик

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Читај повеќе

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботи на пареа ќе ја истражуваат Јупитеровата Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Samsung го претстави новиот Galaxy A31

Читај повеќе

Huawei и ZTE официјално прогласени за закана по националната безбедност на САД

Читај повеќе

Мисија на Марс: Повторно одложено лансирањето на Perseverance

Читај повеќе

Апликации кои ја поттикнуваат креативноста на децата

Читај повеќе