Саем на книга 2021 во септември

Овогодинешниот Саем на книга ќе се одржи од 8 до 14 септември и веројатно ќе биде на затворено.

Фото: МИА

Традиционално, Саемот на книга ќе биде поддржан од Министерството за култура и оваа година, а локацијата повторно ќе биде салата Борис Трајковски, со тоа што за разлика од лани, кога се одржа на едниот од паркинзите, сега планот е да се одржи во големата сала, на затворено. Нормално, за тоа да се реализира ќе се следи ситуацијата со пандемијата.

Саемое е поддржан од Македонската Асоцијација на издавачи, Здружението на издавачите и книжарите на Македонија (ЗИКМ), Здружението на албанските издавачи од Македонија и Сојузот на албански издавачи во Македонија.

За време на одржувањето на саемот протоколите за безбедност ќе бидат најстрого почитувани, за кои посетителите и изложувачите ќе бидат навремено информирани.

Под мотото „Безбедни саеми“ Саем на книга е првата саемска манифестација оваа година, а по него ќе следи и долгоочекуваниот Саем за мебел.

Тагови
реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Култура

Театарот „Сенки и облаци“ се претстави на фестивал во Москва

Read more

Кире Лазаров ја промовираше автобиографијата „Секогаш на победа“

Read more

Македонската Помпеја: Откриени агора, мермерна биста и артефакти во Стибера

Read more

Изложба на илустрации „Блаже Конески - поезија и кратка проза“

Read more
 

Вести

Димитар Ковачевски ќе се кандидира за лидер на СДСМ

Читај повеќе

Двајца од повредените во автобуската несреќа во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Читај повеќе

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Читај повеќе

Откриена поврзаност помеѓу семејното насилство и ризикот од радикализација

Читај повеќе

Предадени материјалите за истрагата за автобуската несреќа на бугарските обвинители

Читај повеќе

Русите ги зафати „крипто треска“

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Информации потребни при избор на кредит – дел од Денови на финансиската писменост

Читај повеќе

Центар за стручно образование и обука за зелени иновации ќе се отвори во Скопје до крајот на годината

Читај повеќе

Прва француска стратешка инвестиција во соларен парк во Северна Македонија

Читај повеќе