Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Ламбада е вкусна торта со вкус на чоколадо и портокал, која на многумина ќе им ги врати спомените од детството.

Оваа легендарна торта уживаше особена популарност во текот на 90-тите и раните 2000-ти, а за да ја спасиме од заборав, во продолжение ви претставуваме едноставен рецепт.

Потребни состојки:

Бисквит

 • 6 јајца
 • 150 гр шеќер
 • 150 гр обично брашно
 • 0,5 кесички прашок за пециво

Желе од портокал

 • 1 л сок од портокал
 • 50 гр шеќер
 • 3 кесички пудинг од ванила

Бел крем

 • 500 мл млеко
 • 50 гр шеќер
 • 50 гр обично брашно
 • 200 гр путер

Слој од бисквит

 • 150 гр петит бисквити
 • 150 мл ладно млеко

Глазура

 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 70 гр путер

Подготовка:

Бисквит

Одделете ги белките од жолчките. Измешајте ги жолчките и шеќерот и додадете мазно брашно измешано со прашокот за пециво. Од белките направете снег и додајте го во смесата. Печете го бисквитот на 180 степени околу 20 минути, додека не порумени.

Желе од портокал

Во сок од портокал згответе пудинг од ванила измешан со шеќер, а потоа уште топол прелијте го врз бисквитите. Оставете го целосно да се стегне.

Бел крем

Брашното и шеќерот се варат во млеко, по можност на пареа. Се остава да се излади, па се додава омекнатиот путер и се меша додека не се добие мазен крем. Намачкајте ги петит бисквитите.

Врз белиот крем наредете ги бисквитите натопени во млеко и оставете го колачот да се излади.

Завршница

Покријте ја тортата со чоколадната глазура која сте ја стопиле на пареа. Оставете го преку ноќ и дури потоа исечете.

По желба парчињата можете да ги украсите со парченце портокал, мандарина, лимон и лист нане.

Тагови
реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Рецепти

Гурмански залаци од јунешко месо и печурки

Read more

Рецепт на денот: Пилешко на босански начин – кљукуша батакуша

Read more

Рецепт на денот: Зелени тестенини со печурки и свински врат

Read more

Најкрцкави компири од рерна според Џејми Оливер

Read more
 

Магазин

Зошто швајцарското сирење има дупки?

Читај повеќе

8 фрази што веднаш треба да ги исфрлите од употреба

Читај повеќе
 • play_arrow

Мачорот ме лиже, да го лизнам и јас да види како е

Читај повеќе
 • play_arrow

Со едноставен трик продолжете го траењето на лебот

Читај повеќе

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Читај повеќе

Три малку познати симптоми што укажуваат на ризик од срцева болест

Читај повеќе

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Читај повеќе

Четири грешки што го уништуваат изгледот на дневната соба

Читај повеќе

Гурмански залаци од јунешко месо и печурки

Читај повеќе