Сѐ што е погрешно со „Dracula“ од 1992 година

„Dracula“ е готик хорор драма од 1992 година во режија на Френсис Форд Копола, работена според истоимениот роман на Брам Стокер од 1897 година.

Филмот покрај славен режисер има и завидна актерска екипа: Гари Олдман е во улогата на Дракула, Винона Рајдер ја игра Мина Харкер, Кијану Ривс нејзиниот свршеник Џонатан и Ентони Хопкинс е во улогата на професорот Абрахам ван Хелсинг. Моника Белучи има епизодна улога.

Филмот доби генерално позитивни критики, со исклучок на забелешките за чудниот британски акцент на Ривс.

Заработи 215 милиони долари на киноблагајните, наспроти буџетот од 40 милиони.

Беше номиниран за четири Оскари и освои три – за костимографија, монтажа на звук и за шминка.

Песната „Love Song for a Vampire“ од саундтракот на филмот, што ја напиша и изведе неповтрливата Ени Ленокс, постигна интернационален успех.

„Dracula“ се смета за еден од најдобрите филмови од плодните 90-ти, а многумина го вбројуваат меѓу најдобрите филмови на сите времиња.

Сега се најде под лупата на дечките од CinemaSins кои најдоа 181 филмски грев.

Remote video URL
реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Филм & ТВ

Ова се најдобрите серии на 21 век, досега

Read more

Искрен трејлер за „The New Mutants“

Read more

Мадс Микелсен ќе го замени Џони Деп во „Fantastic Beasts 3“

Read more

Објавен трејлерот за романтичниот филм „Life in a Year“

Read more

Сцена

  • play_arrow

Ова се најдобрите серии на 21 век, досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Џенифер Лопес целосно гола ја најави новата песна

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „The New Mutants“

Читај повеќе

Мадс Микелсен ќе го замени Џони Деп во „Fantastic Beasts 3“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за романтичниот филм „Life in a Year“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ема Корин опишува како е да се глуми принцезата Дијана

Читај повеќе

Екипата на „Медена земја“ се обрати по повод обвинувањата за состојбата на Атиџе

Читај повеќе

Крис Хемсворт каков што не сте го виделе досега

Читај повеќе

Репертоар на кино Милениум од 26 ноември до 2 декември

Читај повеќе