Северна Кореја: Попречувањето на нашите сателити би било објава на војна

Северна Кореја соопшти дека ќе го смета секое нарушување на сателитските операции како објава на војна и ќе мобилизира одвраќање доколку нападот врз нејзините стратешки средства е неизбежен.

Пјонгјанг ќе одговори на мешањето на САД со уништување на одржливоста на американските шпионски сателити, објави државниот медиум KCNA, цитирајќи изјава на портпаролот на Министерството за одбрана на Северна Кореја.

„Во случај САД да се обидат да ја нарушат легитимната територија на суверена држава со незаконско и неправедно вооружување со најнови технологии, ДНРК ќе размисли за преземање одговорни мерки за самоодбрана за да ја поткопа или уништи одржливоста на американските шпионски сателити“, се вели во соопштението.

ДНРК е иницијалот на официјалното име на Северна Кореја, Демократска Народна Република Кореја.

Северна Кореја соопшти дека успешно го лансирала својот прв воен шпионски сателит на 21 ноември, пренесувајќи слики од воени постројки во копното на САД, Јапонија и американската територија Гуам.

Запрашан дали Вашингтон има способност да ги затвори севернокорејските сателитски извидувачки операции, портпаролот на американската вселенска команда рече дека САД би можеле да ги негираат вселенските способности на противникот користејќи различни средства, според американската радио и телевизиска станица RFA.

Севернокорејските државни медиуми објавија коментар на севернокорејски аналитичар за меѓународни односи, кој тврди дека „САД, со најмногу сателити во светот“ треба да се соочат со Советот за безбедност на Обединетите нации доколку испраќањето сателити се смета за кривично дело.

„Ако избие каков било непредвиден конфликт во североисточниот азиски регион кој го опкружува Корејскиот полуостров, Соединетите држави ќе бидат целосно одговорни за таква катастрофа“, се вели во коментарот. Кореја, исто така, ги обвини Соединетите Држави за заеднички воени вежби со Јапонија и Јужна Кореја, како и за разоткривање на нејзините носачи на авиони на нуклеарен погон.

САД во четвртокот воведоа нови санкции кон Северна Кореја по лансирањето, а Јужна Кореја во петокот стави 11 Севернокорејци на црната листа за вмешаност во развојот на сателити и балистички ракети и им забрани финансиски трансакции.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Свет

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Read more

Неколку поенти од денешното обраќање на Владимир Путин

Read more

Почна штрајк на јавниот превоз низ цела Германија, се очекуваат големи проблеми

Read more

Следете во живо: Путин се обраќа до нацијата, екрани на отворено поставени низ цела Русија

Read more
 

Вести

Денеска без струја дел од Центар и Горно Нерези

Читај повеќе

Без вода делови од Општина Карпош

Читај повеќе

Времето претежно облачно со врнежи од дожд

Читај повеќе

ДНК: Собравме 80.000 евра за Лео, парите ги предадовме на тетка му

Читај повеќе

Малолетник од Скопје се обидел да убие друг малолетник на паркинг во Чаир

Читај повеќе

Собранието го донесе Законот за спорт

Читај повеќе

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Читај повеќе

„Клинци“ со „Култура Бета“ по вторпат во Europe House Skopje

Читај повеќе
  • play_arrow

ВМРО-ДПМНЕ постави кутија за донации за Бујар Османи

Читај повеќе