КВАЛИФИКАЦИИ ЗА УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Шок за Шпанија: Гави тешко се повреди, нема да игра на ЕУРО и Олимпијадата

Еден од најдобрите млади играчи во светот ја заврши сезоната поради тешка повреда на коленото на последниот натпревар од квалификациите за пласман на ЕУРО 2024.

Во последното коло Шпанија играше во Ваљадолид против Грузија и победи со 3:1, а во 26. минута теренот го напушти Гави поради тешка повреда.

Прво доби удар во десното колено и падна на тревникот, но можеше да ја продолжи играта. Грузиецот што стартуваше над него е дефанзивецот на Кремонезе, Лука Лочошвили. Токму тој си постигна автогол при крајот за конечни 3:1.

URL

Сепак, веќе во следната акција Гави се обиде да ја шутне топката, незгодно застана и веднаш се струполи на тревникот.

Беше изнесен од теренот во солзи, а сега навивачите на Шпанија, но пред сѐ на Барселона, ја дознаа страшната вест.

URL

Имено, првите лекарски наоди покажуваат дека 19-годишникот ги скинал вкрстените лигаменти на десното колено, што за него значи крај на сезоната.

URL

Покрај тоа што нема да игра за Барса до крајот на сезоната, тој нема да игра ниту на Европското првенство во Германија, со оглед на тоа дека заздравувањето трае 6 до 8 месеци, а јасно е дека нема да биде подготвен за јунските натпревари.

Шпанските медиуми сметаат и дека Гави нема да може да настапи на Олимписките игри во Париз кои почнуваат на крајот на јули.

Гави почнал да вреска кога ја слушнал прогнозата на докторите. „Не е можно, не е можно! Морам да играм“, викал разочараниот Гави.

URL

„Ова е многу тежок момент, за Гави и Барса, но и за репрезентацијата и за мене. Уништени сме, но фудбалот ги има овие работи, ова е грдиот дел и тоа е нешто неконтролирано“, рече шпанскиот сечлеклтор Луис де ла Фуенте.

„Ударот не беше ништо. Тоа беше само лош гест. Се случи поради контрола. Тој погрешно зачекори и коленото му мрдна. Ова може да се случи во секоја ситуација. Тоа беше несреќа. Беше совршен за играње. Беше свеж и феноменален. Тој едноставно не играше викендот и немаше проблем“, додаде селекторот.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Фудбал

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Read more

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Read more
 

Спорт

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Читај повеќе

Модриќ ќе го пропушти натпреварот со Наполи

Читај повеќе