Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Ако ви здодеа секој втор ден да фрлате пожолтени и исушени листови зелена салата, експертот за храна и основач на Kitchen Tips Online, Мајкл Оранд, има генијално решение ко да направите салатата да трае многу подолго.

„Што воопшто предизвикува зелената салата да пожолти и да венее?“, прашува тој, објаснувајќи дека „виновникот“ е етиленскиот гас што зелената салата и другите зелени растенија природно го произведуваат кога се „повредени“.

Затоа, вели тој, таквите производи производителите ги пакуваат во пластика или пластична фолија, за до нив да не дојде етиленот што го произведуваат овошјето и зеленчукот што стојат во близина.

„Јаболката, на пример, испуштаат многу етилен додека се расипуваат, така што едно лошо јаболко ја расипува целата гајба“, објасни тој. Иистото важи и за салатата.

Претходно измешаната салата се расипува побрзо од оние посебно пакуваните, кои ги купувате како цели глави.

Значи, што да направите за да ја одржувате салатата свежа подолго? Веднаш штом ќе ја донесете дома, извадете ја од пластичната кеса, а откако ќе изедете една порција, остатокот ставете го во кеса со патент и отстранете го воздухот.

Дополнително, вели тој, салатата секогаш чувајте ја во најстудениот дел од фрижидерот и ќе трае најмалку три недели.

Тагови
реклама

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Read more

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Read more

Шефот на ОН: Повторно ни се заканува нуклеарен конфликт

Read more

Живот

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Read more

Или ги знаете, или сте еден од нив - хороскопски знаци кои се шампиони во трошење

Read more

Битолската мода низ објективот на браќата Манаки

Read more

Како да го изберете идеалниот стан за живеење под кирија?

Read more
 

Магазин

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Читај повеќе

Предупредувачки знаци дека сте во врска со партнер кој може да стане насилен

Читај повеќе

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Читај повеќе

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Читај повеќе

Како совршено да сварите тестенини?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни откриени артефакти

Читај повеќе

Или ги знаете, или сте еден од нив - хороскопски знаци кои се шампиони во трошење

Читај повеќе

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Читај повеќе
  • filter

Битолската мода низ објективот на браќата Манаки

Читај повеќе