Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Сѐ повеќе парови применуваат секојдневно спиење во посебни простории.

Постои и термин што идеално ја означува оваа појава - „развод во сон“. Може да биде корисно во спречување на идни жестоки расправии во вашата врска.

Разделувањето не мора да вклучува спор околу старателството над децата и поделбата на имотот. Всушност, „разводот во сон“ може да биде најдоброто нешто што некогаш сте го направиле за вашата врска.

Карсон Дејли, водител на емисијата Today, во септември изјави дека тој и неговата сопруга почнале да спијат одделно додека ја реновирале куќата и дека и двајцата имале корист од тоа. Тие не се единствените. Студијата на Mattress Clarity во која учествувале 3.000 луѓе во САД, открила дека 31 процент од нив биле подготвени да спијат одделно од своите партнери. Друго истражување на истата компанија покажа дека 19 проценти од Американците го обвинуваат својот партнер за лошиот сон.

Во случајот на Дејли, неговата сопруга е бремена, а тој има апнеа при спиење (нарушување на спиењето во кое дишењето застанува и започнува повеќе пати, што честопати резултира со гласно 'рчење), што се прифатливи причини да се одделат еден од друг за време на спиењето. Друга причина зошто би сакале да се одделите е претпочитањето на одредена собна температура и / или постелнина. Проблемот може да се појави и ако работите во различни смени на работа, вели др. Каролин Дин за списанието Health.

„Разводот во сон може лесно да се објасни: парот одлучува да спие одделно за да може и двајцата да спијат добро. Тоа може да значи спиење во посебни кревети во иста просторија или во посебни простории“, вели таа.

„Разводот во сон“ носи некои потенцијални придобивки: помалку проблеми со заспивање, помирен сон и помалку шанси да се разбудите среде ноќ. Вашето здравје генерално може да се подобри.

„Подобрениот квалитет на спиењето му овозможува на мозокот да ‘одмори’ и да го намали нивото на стрес. Го намалува и заморот во текот на денот, го подобрува расположението, издржливоста и фокусот. Ова веројатно ќе ги подобри односите - не само со вашиот партнер, туку и со пријателите, колегите“, објаснува д-р Дин.

Ако одлучите да го направите овој чекор, проверете дали вашата соба е правилно „подготвена“ за спиење. Исклучете ги електронските уреди како што се компјутерите и мобилните телефони и купете удобен душек. Затемнете ја просторијата и одржувајте ја собната температура помеѓу 16 и 20 степени. Обидете се да ја следите истата рутина за спиење секоја вечер.

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Amazon годишно уништува милиони непродадени уреди

Read more

Љубов и секс

Кoга треба да му кажете на партнерот дека сакате развод?

Read more

Петте најдобри секс совети за жени

Read more

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Read more

Четири лаги за жените во кои мажите веруваат

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Докторка открива зошто децата не треба да спијат во соба со отворена врата

Читај повеќе

Кога гледањето фудбал е опасно по здравјето?

Читај повеќе

Како менопаузата го менува мозокот на жената?

Читај повеќе

Што прават бебињата додека се во стомакот на мајката?

Читај повеќе
  • play_arrow

Траги од древни цивилизации на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквички: Омилениот летен зеленчук кој нуди неверојатни здравствени бенефити

Читај повеќе

Педијатарот кој ги освои срцата на многу родители со една објава на Twitter

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога момче со џиновски дрон прелета низ центарот на Њујорк

Читај повеќе

Пет причини да заминете на одмор на планина

Читај повеќе