Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Некои предвидуваат колапс на автомобилската индустрија и колапс на системот, па многумина се прашуваат дали Москва ќе личи на Хавана, барем кога станува збор за возниот парк.

Очигледно не, велат најновите предвидувања. Освен што Русија има сопствени ресурси во производството на автомобили, се поизвесно е дека во наредните недели ќе се консолидира домашното производство. Сепак, заминувањето на главните светски играчи веќе покажува значителни последици.

Пад на производството до 97 проценти

Така, последните официјални податоци беа оние за мај, според кои производството на патнички автомобили во мај паднало за 96,7% во однос на истиот месец лани. Произведени се само 3.700 автомобили. Да потсетиме, во февруари во Русија беа произведени 108.000 автомобили, а потоа во март, како директна последица од воведувањето на санкциите, производството падна на 40.800 единици, наведува Index.hr.

Во текот на јули, Avtovaz како најголем домашен производител објави дека започнал со производство на уште еден модел (Niva), а наскоро се очекува да бидат отворени дополнителни линии.

Во првите пет месеци Русија произведе 268.000 автомобили, што е пад од 56,4 отсто во однос на истиот период во 2021 година. Интересен е податокот дека производството на камиони во истиот период падна за само 12 отсто. Да потсетиме, руската автомобилска индустрија вработува околу 300.000 работници, но поддржува и околу три милиони подизведувачи.

Веројатно е мало закрепнување

Според проекциите на Trust Technologies, продажбата на нови патнички автомобили ќе падне за 28% во 2022 година. Се разбира, во зависност од макроекономската ситуација, сè може драстично да се промени.

Така, во песимистичко сценарио со дополнително засилени санкции, глобално полоша макроекономска ситуација, масовен егзодус на странски компании и намален увоз, вкупниот пад, вклучувајќи ги и лесните возила за испорака, може да достигне 50%.

Прогнозите за 2022 година велат дека продажбата во Русија ќе опфати 227.000 автомобили од руско производство, 688.000 странски автомобили собрани во Русија и само 175.000 увезени автомобили.

Минатата година во Русија беа продадени нешто повеќе од 1,5 милиони нови возила.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Авто новости

Ибра се почести со ново Ferrari за 41. роденден

Read more

Рачниот менувач ја губи популарноста - автоматиците го освојуваат пазарот

Read more

Tesla во Берлин веќе произведува 2.000 автомобили неделно

Read more

Фиќојада - необична парада на симболот на поранешна Југославија

Read more
 

Автомобили

Ибра се почести со ново Ferrari за 41. роденден

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најчистиот автомобил во светот - си ја собира дури и прашината од гумите

Читај повеќе

Рачниот менувач ја губи популарноста - автоматиците го освојуваат пазарот

Читај повеќе

Tesla во Берлин веќе произведува 2.000 автомобили неделно

Читај повеќе
  • play_arrow

Фиќојада - необична парада на симболот на поранешна Југославија

Читај повеќе

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Читај повеќе

Tesla Cybertruck ќе биде водоотпорен и ќе може да плови

Читај повеќе
  • filter

Враќање на легендарниот рели автомобил, цената - астрономска

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа производниот погон за хрватскиот Rimac Nevera?

Читај повеќе