Што треба да прашате на интервју за работа?

Сигурно многу се подготвувате пред интервју за работа. Но, покрај вашите одговори на прашањата што ќе ви ги постави тимот на потенцијалниот работодавач, треба да бидете подготвени и вие да поставите прашања за местото каде аплицирате.

Ако само одговарате на прашања, тоа денес се смета за пасивен пристап. На крајот на краиштата, вие сте потенцијален член на тој тим и треба да знаете дали е тоа компанијата и позицијата што најмногу ви одговара во моментов, особено ако имате неколку опции на располагање.

За да ги ипресионирате идните шефови, најважно е да спроведете мала истрага пред интервјуто и да слушате за време на интервјуто.

Прашувајте за актуелни настани

Прочитајте ги најновите соопштенија за јавноста, објави во медиуми и објави на социјалните мрежи од и за компанијата во која аплицирате за работа. На интервјуто поставете релевантни прашања за актуелни настани, како на пример најновата кампања на компанијата за селектирање отпад или плановите за соработка со друга компанија.

Прашајте како е да се работи таму

Вие аплицирате да бидете дел од овој тим и треба да знаете што да очекувате од потенцијалниот работодавец и работната атмосфера. Денес компаниите се трудат да ги одушеват своите кандидати и да ги привлечат најдобрите, а не најевтините професионалци. Направете си листа на работи за кои не би преговарале во однос на степенот на обврски, работното време, политиките на компанијата, родовата и старосната еднаквост и слично и имајте ја предвид кога ги поставувате прашањата.

Прашајте кои се условите и шансите за развој и напредување

Да, сега барате работа, но тоа не значи дека сте очајни. Секогаш треба да размислувате шаховски – неколку потези нанапред. Затоа, проверете кои ќе бидат условите и шансите да напредувате и да се развивате како професионалец во компанијата каде аплицирате. Со тоа ставате до знење дека сте амбициозни, дека сакате да работите на себе и да давате придонес за компанијата.

Поставувајте спонтани прашања

Да, досегашните совети звучеа како да треба да се појавите со список во глава и да го поминете интервјуто рутински, но не заборавајте дека пред сѐ вие сте индивидуа и дека треба да покажете и спонтаност и флексибилност. Темпирајте се правилно во разговорот, сослушувајте, не прекинувајте и балансирајте ги прашањата со тоа како тече дискусијата. Многу е важно да слушате и да реагирате соодветно, не само да настапите пресамоуверено и да се трудите цело време да импресионирате.

Среќно!

реклама

Јапонска пливачка медалист заплива во порно индустријата

Read more

Русија жестоко им се закани на Шведска и на Финска

Read more

ЕУ мака мачи со ембаргото: Заложници сме на една членка, Русија нè гледа

Read more

За што најмногу гуглаат луѓето кога станува збор за сексот?

Read more

Живот

Трик со кој ќе го вратите стариот сјај на белата облека

Read more

Четири прашања кои треба да си ги одговорите пред да го смените работното место

Read more

Колку губење коса е нормално? Шест знаци дека губите премногу коса

Read more

Кои навики ги имаат исклучително богатите и успешни луѓе?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што ќе се случи со телото ако една недела тренирате како Кристијано Роналдо?

Читај повеќе

Еден витамин може да помогне во спречување на артритис или намалување на симптомите

Читај повеќе
  • play_arrow

Брачен советник откри на што најмногу се жалаат жените на терапија

Читај повеќе

Зошто најдобрите идеи ни текнуваат додека се тушираме?

Читај повеќе

Главоболка после јадење може да биде симптом за една многу тешка болест

Читај повеќе

Трик со кој ќе го вратите стариот сјај на белата облека

Читај повеќе
Седум работи што мажите ги сакаат, но никогаш нема да ги побараат

Седум работи што мажите ги сакаат, но никогаш нема да ги побараат

Читај повеќе

Четири прашања кои треба да си ги одговорите пред да го смените работното место

Читај повеќе

Доктор предупредува: Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе