Што вели науката за бебињата родени во јуни?

Ако вашето дете е родено во шестиот месец од годината, тогаш веќе знаете дека јунските бебиња се дружељубиви, шармантни и креативни. Истражувањата покажале дека бебињата родени во овој месец најчесто растат во здрави, весели и оптимистички настроени луѓе.

Одвоивме неколку интересни факти за бебињата родени во јуни.

1. Луѓето родени во овој месец се харизматични

Оние кои слават роденден во јуни важат за дружељубиви, пријателски настроени и харизматични луѓе. Без проблеми го привлекуваат вниманието на другите и лесно склопуваат пријателства.

2. Дарежливи се

Повеќето луѓе родени во јуни се во знакот на Близнаци, што значи дека тие секогаш ги гледаат двете страни на приказната. Луѓето родени во овој месец често се дарежливи и лесно простуваат. Но, исто така тие можат да бидат и променливи, па и превртливи.

3. Креативни и имагинативни

Луѓето родени во јуни секогаш се полни со креативни идеи, тие имаат голема имагинација и секогаш може да сметате на нивните умни решенија дури и за најкомплексните проблеми.

4. Бебињата родени на лето се среќни

Науката откри дека периодот на раѓање има влијание на нашето расположение, а бебињата родени на лето, од јуни до август се покажало дека помалку покажуваат расположение на тага.

5. Луѓето родени во јуни се поздрави и повеќе оптимисти

Според студија објавена во журналот Heliyon, летните бебиња најчесто растат во здрави возрасни луѓе. Истражувачите сметаат дека тоа е така поради поголемата изложеност на сонце и на повисокото ниво на витамин Д, што води до подобар имунитет.

6. Имаат и мрачна страна

Повеќе Близнаци ќе ги препознаете по нивата отвореност, желба за дружење, добрите комуникациски вештини и позитивниот однос кон луѓето. Но, имаат и мрачна страна поради нивната двојна природа, па лесно без предупредување можат да се претворат во спротивност од сето тоа.

реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Живот

Насилство има и во училиштата без мешан етнички состав

Read more

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Read more

Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Read more

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како паметно да одговорите на навреда?

Читај повеќе

СЗО: Сѐ уште не сме го достигнале пикот на пандемијата

Читај повеќе

Знаци што покажуваат депресија кај децата

Читај повеќе

Предлог за читање: „Вештица“ од Венко Андоновски

Читај повеќе

Насилство има и во училиштата без мешан етнички состав

Читај повеќе

Пријателство со бенефиции: Пет работи кои треба да ги знаете

Читај повеќе

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Читај повеќе
  • play_arrow

Три вежби кои ќе ви помогнат да ги намалите болките во грбот

Читај повеќе

Наоми Кембел разголена за Valentino

Читај повеќе