Силјановска–Давкова: Четириесет проценти од министрите ќе бидат жени

Носителката на Изборна единица 1 на ВМРО- ДПМНЕ и коалицијата „За Обнова на Македонија“ Гордана Силјановска- Давкова од пред музејот на Македонската борба порача дека во програмата „Обнова“ се втемелени принципите на обнова на почитта, рамноправноста, знаењето и креацијата.

– Обнова на почитта, родовата рамноправност, обнова на респектот на енергијата, знаењето креацијата, неискористениот ум на жените во Македонија бидејќи бројот на министерки во оваа влада беше три па стана четири со госпоѓицата Нина Ангеловска ама во однос на 26 е мачоизам политички од невидени размери, рече денеска Силјановска- Давкова.

Дополнително Силјановска-Давкова потенцираше дека ВМРО – ДПМНЕ се залага за рамноправна застапеност на жените во политиката и оти тоа е голем исчекор за демократијата во државата.

Таа порача дека во програмата „Обнова“ има огромен број на проекти кои се наменети за целосно и рамноправно вклучување на жените во општествениот и политичкиот живот.

– Во обновата се вели дека 40 проценти од министрите ќе бидат жени. Ќе се согласите дека бројката не е македонска некако скандинавска како да е и ете и тоа е исчекор во поглед на сензибилизирањето на балканскиот машки воинствен милитантен свет, потенцира Силјановска–Давкова.

Според неа, ВМРО – ДПМНЕ со пример покажува дека го остварува тоа што го ветува, а тоа е дека има жени кои се носителки на листата и многу вклучени во самите листи, но дека во проектите се обврзува за исполнување на ветувањата од 40 отсто застапеност на жени во политиката.

– Не само тоа и на листите како што гледате има повеќе жени одошто мажи и дури има две жени кои се носителки на листата, а има неколку кои се втори или трети. За мене е тоа демократски исчекор и јас мислам дека доаѓа времето на жените во Македонија, дополни Силјановска – Давкова.

Тагови
реклама

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Read more

Пет причини зошто жените изневеруваат

Read more

Што ќе случи во вашето тело кога ќе се откажете од пивото?

Read more

Актерката Силвија Стојановска доби затворска казна за транспорт на кокаин

Read more

Македонија

Кои се ставовите на домашните политичари пред 22 јуни?

Read more

Сончево и потопло, повремено засилен ветер во Повардарието

Read more

Од утре се укинува полицискиот час, одлучи Владата

Read more

Шекеринска: Овој НАТО Самит беше историски за земјава

Read more
 

Вести

Кои се ставовите на домашните политичари пред 22 јуни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот самит Бајден-Путин планирано е да трае четири до пет часа, без храна

Читај повеќе

Сончево и потопло, повремено засилен ветер во Повардарието

Читај повеќе

Приведен криумчар на мигранти, пронајдени 13 лица од Пакистан

Читај повеќе

Од утре се укинува полицискиот час, одлучи Владата

Читај повеќе

Шекеринска: Овој НАТО Самит беше историски за земјава

Читај повеќе

Словенија прогласи крај на епидемијата, но не и на мерките

Читај повеќе

Кривична за скопјанец за криумчарење мигранти

Читај повеќе

Неколку скопски улици утре без вода

Читај повеќе