Следете во живо: Путин се обраќа до нацијата, екрани на отворено поставени низ цела Русија

Рускиот претседател Владимир Путин ќе го одржи своето 19-то обраќање за состојбата на нацијата. Традиционално, клучните теми на обраќањето не беа претходно објавени. Сепак, Путин најави дека за време на својот говор ќе ги изнесе главните задачи за следните шест години.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, истакна дека Путин лично го подготвил говорот и дека имал „десетици телефонски контакти и средби лице в лице“ со министри, вицепремиери и други владини претставници. Обраќањето ќе се емитува во живо на федералните телевизиски канали и на екрани на отворено во големите градови. На церемонијата се поканети околу 1.000 луѓе.

Меѓу нив има членови на двата дома на рускиот парламент, претставници на владата и претседателската администрација, шефови на уставни и врховни судови, гувернери, претставници на верски организации, дипломати и новинари, како и учесници во „специјалната воена операција“.

Remote video URL
Најдолгиот говор го одржа пред шест години

Најдолгиот говор за состојбата на нацијата (115 минути) го одржа Путин во 2018 година. Најкратките беа во 2004 и 2005 година, и двата во траење од 48 минути. Неговите говори во просек траеле 70 минути.

Говорите на Путин во последните години претставуваат еден вид законодавни иницијативи со конкретни инструкции до владата. Рускиот претседател минатата година дал вкупно 35 инструкции.

Минатата година Путин зборуваше зошто ја нападна Украина

Годишното обраќање на претседателот до Федералното собрание, дводомниот парламент на Русија, традиционално дава оценка за состојбата во земјата и ги наведува основните трендови во внатрешната и надворешната политика. Минатата година Путин го започна својот говор објаснувајќи зошто Русија ја започна својата „специјална воена операција“.

Според Путин, Русија морала да употреби сила за да ги одбрани луѓето што живеат на нејзината историска почва и да ја спречи заканата што доаѓа од режимот во Киев. Рускиот претседател, исто така, претстави сеопфатна програма за социо-економски развој во припоените региони и мерки за зајакнување на економскиот раст во услови на санкции.

Зборувајќи за надворешната политика на земјата, тој најави суспензија на учеството на Русија во Новиот договор СТАРТ. Тој, исто така, предложи Русија да се откаже од Болоњскиот систем во високото образование.

реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Свет

Г7 подготвува мерки против Иран

Read more

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Read more

NYT тврди: Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Read more

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе