Словенија прогласува крај на епидемијата

Во Словенија денеска се регистрирани само 24 нови случаи на заразени со коронавирус што е најнискиот број од крајот на август минатата година, а агенцијата Hina пренесува дека Словенија утре ќе прогласи крај на епидемијата.

Како што пренесува агенцијата STA, процентот на заразени е само 2,3 отсто, а направени се преку 1.000 тестирања.

Бројот на хоспитализирани изнесува 134, а само 42 лица се на интензивна нега.

Две лица вчера починаа од последица на коронавирусот, а вкупниот број на починати изнесува 4,722 од почетокот на пандемијата.

Според Hina, утре ќе прогласат крај на епидемијата, но некои мерки ќе останат во сила.  

реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Регион

Актуелните мерки за влез во Грција продолжени за уште една недела

Read more

Словенечки епидемиолог: Вратете се од одмор до 15 август, четвртиот бран е веќе тука

Read more

Продавачка во Хрватска откри 18 килограми кокаин меѓу кутии со банани

Read more

Нови мерки во Албанија, пораснаа и цените

Read more
 

Вести

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Читај повеќе

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Читај повеќе

Топ 10 најубави плажи во светот

Читај повеќе

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Читај повеќе

Од понеделник пријавување за вакцинирање против КОВИД во домашни услови

Читај повеќе

Нови 37 случаи на COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Читај повеќе

Повторно топол бран, од средината на следната недела до 41 степен

Читај повеќе

Казнети и исклучени од сообраќај 91 пијан возач

Читај повеќе