Смартфонот Honor 50 пристигна во Европа, позната и цената

Смартфонот Honor 50 се појави на глобалниот пазар, па така стигна и во Европа.

Honor беше подбренд на Huawei, но се разделија од нив. Откако смартфонот беше претставен во јуни во Кина, овој модел го пронајде патот и до европскиот пазар. Цената на основниот модел изнесува 529 евра, а купувачите за тие пари ќе добијат 6 GB RAM и 128 GB интерна меморија. Верзијата со 8 GB RAM и 256 GB интерна меморија ќе чини 599 евра.

Honor ќе биде првиот уред на оваа компанија кој ќе се продава со апликациите на Google. Смартфонот ќе биде достапен во 40 земји.

Што се однесува до спецификациите, Honor 50 го движи Qualcomm Snapdragon 778G процесор, а го напојува батерија од 4300 mAh која поддржува 66W полнење.

Доби и 6,57-инчен заоблен OLED екран со резолуција од 1080 пиксели и фреквенција на освежување од 120Hz. Позади се сместени 4 камери, главната од 108, ултрашироката од 8, макро од 2 и сензор за длабочина од 2 MP.

Honor планира да го претстави и Honor 50 Lite по цена од 299 евра за модел со 6 GB RAM, a се очекува во Велика Британија, Франција, Германија, Италија и Шпанија.

Тагови
реклама

Мобилни

OnePlus наскоро ќе го претстави својот прв телефон на преклопување

Read more

Motorola го претстави флагшипот Moto Razr 2022

Read more

Како да го спасите телефонот ако ви падне во солена вода?

Read more

Дали гејмерскиот Black Shark 5 Pro ќе го помине тестот на издржливост?

Read more
 

Гик

OnePlus наскоро ќе го претстави својот прв телефон на преклопување

Читај повеќе

Змијолики роботи би можеле да се користат во операции за спасување животи

Читај повеќе

Како мозокот ни помага да заштедиме пари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Жив праисториски фосил: Снимена змијокила ајкула која демне во длабочините

Читај повеќе

Телескопот Hubble фотографираше нереални сцени во Орионовата маглина

Читај повеќе

Google сè уште нема решение за ажурирањето на Android

Читај повеќе

ЕСА руските ракети ќе ги замени со оние на Илон Маск

Читај повеќе

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Читај повеќе

Xiaomi претстави функционален хуманоиден робот

Читај повеќе