Сo софтвер за препознавање лица Украина ги идентификува загинатите руски војници

Украина користи софтвер за препознавање лица за да ги идентификува телата на руските војници убиени во борбите. Целта на украинските власти е да ги пронајдат нивните семејства за да ги информираат за нивната смрт, изјави украинскиот вицепремиер.

Украинското Министерство за одбрана овој месец почна да ја користи технологијата Clearview AI, провајдер за препознавање лица со седиште во Њујорк, кој наоѓа слики на интернет што одговараат на лицата на објавените фотографии. Во тоа време не беше јасно како ќе се користи технологијата.

Михаил Федоров, заменик-премиер на Украина, кој исто така го предводи Министерството за дигитална трансформација, рече дека Украина го користи софтверот за вештачка интелигенција Clearview за да ги најде профилите на социјалните мрежи на загинатите руски војници.

Тој рече дека властите потоа испраќаат пораки до роднините за да се договорат за преземање на телото. Колку руски војници се досега загинати при специјалната воена операција во Украина, сѐ уште не се знае и тешко е да се процени бидејќи Русија од 2 март нема објавено бројки, а тогаш пријави 498 загинати.

„Од љубезност кон мајките на овие војници, ние ја шириме оваа информација на социјалните мрежи за барем семејствата да знаат дека ги изгубиле своите деца и потоа да им дозволат да дојдат и да ги земат нивните тела“, вели Федоров во соопштението.

Remote video URL

Противниците на препознавањето на лицата, вклучително и групите за граѓански права, го критикуваа усвојувањето на Clearview од страна на Украина, наведувајќи ја можноста за погрешна идентификација.

Федоров истакна дека Украина не користи технологија за да ги идентификува своите загинати војници, без да прецизира зошто.

Clearview, кој по руската инвазија бесплатно ѝ ја понуди својата услуга на Украина, рече дека неговиот пребарувач вклучува повеќе од 2 милијарди слики од ВКонтакте, популарната руска социјална мрежа.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Софтвер

Корисни опции во Windows 11 за кои можеби не сте знаеле

Read more

Опасниот BRATA Android малвер се шири низ Европа

Read more

Telegram достигна 700 милиони активни корисници и воведе претплата

Read more

Виџетот за сообраќај во близина наскоро доаѓа на Google Maps

Read more
 

Гик

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе

Месечината на Плутон има мистериозна црвена дамка, сега знаеме зошто

Читај повеќе
  • filter

7 сурови начини на мачење од Средниот век

Читај повеќе

Гробница од времето на Инките откриена во централна Лима

Читај повеќе

Човечката крв можеби потекнува од засега непознат извор, тврдат научниците

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што досега знаеме за најизолираното племе на светот?

Читај повеќе

Samsung во проблеми: Произвел вишок од 50 милиони телефони, нема кој да ги купи

Читај повеќе

Корисни опции во Windows 11 за кои можеби не сте знаеле

Читај повеќе