Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Компанијата Sony го претстави професионалниот дрон Airpeak S1 кој беше најавен во јануари.

Официјалната презентација донесе повеќе детали за дронот, како и неговата цена, која гласи 9.000 американски долари.

Remote video URL

Airpeak S1 е дизајниран да користи Sony камери A7S Mark III, FX3 и Alpha 1 кои поддржуваат 8K резолуција. Камерите ќе бидат фиксирани на специјалната верзија на Gremsy T3 гимбал дизајниран специјално за Airpeak и ќе се купуваат одделно. Со камерата, дронот ќе може да лета околу 12 минути, но без никаков товар може да помине 22 минути во воздух. Исто така, треба да се напомене дека на фотоапаратот му е потребна сопствена батерија која не доаѓа заедно со дронот.

Sony веќе демонстрираше какви снимки може да направи дронот.

Remote video URL

Еден од најголемите адути на дронот е неговата стабилност и отпорност на ветер. Може да остане стабилен дури и при ветрови што дуваат со брзина од околу 20 m/s, а поседува и пет комплети стерео камери и инфрацрвен сензор кои му помагаат да избегне пречки и да остане стабилен дури и без сателитски прием. Во тестирањето на дронот помогна и јапонската вселенска агенција ЈАКСА.

Airpeak е исто така брз, забрзува од 0 до 80 km/h за 3,5 секунди, а неговата максимална брзина е 90 km/h. Треба да се напомене дека овие перформанси се постигнуваат без дополнителен товар.

Со дронот може да се управува со далечински управувач, а апликацијата Sony Airpeak Flight ги прави работите уште полесни. Во моментов е компатибилен само со iOS и iPadOS и овозможува контрола на камерата и гимбалот. Само едно лице може да го контролира, но исто така е овозможен режим со дуал-оператор во кој едно лице го контролира летот, а другото камерата. Опсегот на управување сѐ уште се тестира.

Remote video URL

Дронот чини 9.000 долари без гимбалот и камерата, а доаѓа со два пара пропелера, волан, две батерии и полнач. Испораките се очекуваат наесен, а ќе биде понуден и план за сервисирање кој би покривал евентуални штети поради падови.

Sony го дизајнираше и произведе својот нов дрон во Јапонија.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Вести

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Read more

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Read more

Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Read more

Антителата по втората доза на Sinovac ослабуваат по шест месеци

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во август 2021

Читај повеќе

Што ново ќе донесат Samsung Galaxy Z Flip 3 и Z Fold 3?

Читај повеќе

Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанското МНР преку игрица ќе го промовира туризмот

Читај повеќе

Антителата по втората доза на Sinovac ослабуваат по шест месеци

Читај повеќе