Spiegel: ЕУ ќе обучи 15.000 украински војници

Кајгана / МИА
/ 03.10.2022 / 20:31

Земјите членки на Европска Унија се согласија да организираат обука за 15.000 украински војници што е можно поскоро, објави Spiegel.

Според планот, за кој ќе се преговара во Брисел следната недела, Полска ќе добие средства од ЕУ за формирање на седиштето, додека некои делови ќе се одвиваат во други земји од ЕУ.

Spiegel во својот извештај се повикува на неименувани извори од ЕУ.

Германскиот канцелар Олаф Шолц во август изјави дека Берлин ќе обучува украински војници, додека Данска најави дека ќе поддржи проект за обука на 130 војници предводен од Велика Британија. 

реклама

Хороскопски знаци кои ги очекува голема среќа во декември

Read more

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more

Вработен во Катар стана интернет сензација: Попопуларен е и од Меси

Read more

Пожар во близина на стадионот Лусаил во Катар

Read more

Свет

Колку Русија досега има потрошено на војната во Украина?

Read more

Почна евакуацијата од Херсон

Read more

Зеленски со критики до Кличко: Не ја заврши добро работата

Read more

Путин до мајките на загинатите руски војници: Не жалам што ја почнав војната

Read more
 

Вести

Цената на маслото намалена за 40 денари, тврдат од „Витаминка“

Читај повеќе

Директорот на топлана „Скопје Север“ опцул новинарка

Читај повеќе

Ковачевски: Политичари како Костадинов не се пожелни во државава

Читај повеќе

Колку Русија досега има потрошено на војната во Украина?

Читај повеќе

Обиен автомобилот на градоначалникот на Кисела Вода

Читај повеќе

Царината заплени 12 кг екстази со вредност од 200 илјади евра

Читај повеќе

Почна евакуацијата од Херсон

Читај повеќе

Најстудено во Берово со -7 степени, најтопло во Гевгелија

Читај повеќе

Неисчистените оџаци причина за пожари, обучени само 25 оџачари

Читај повеќе