Starlink сака да воведе брз интернет во авионите

Тимот кој стои зад сателитската интернет мрежа Starlink која припаѓа на компанијата SpaceX започна преговори со неколку авиокомпании со цел да се воведе побрз интернет во нивните авиони.

Ширењето на Starlink од домовите во руралните средини на авиоиндустријата е очекуван чекор на компанијата SpaceX и нејзиниот директор Илон Маск.

„Разговаравме со неколку авиокомпании. Имаме наш производ за авијација кој е во фаза на развој. Веќе направивме неколку демонстрации, а сега се обидуваме да го финализираме производот и да го интегрираме во авионите во блиска иднина“, рече потпретседателот на Starlink, Џонатан Хофелер.

SpaceX досега лансираше околу 1.800 Starlink сателити, а потребни се околу 4.400 да воспостави глобална покриеност со интернет за домовите во руралните подрачја каде не е достапна стандардната конекција.

Starlink во бета фаза ветува download од 100 Mbps и upload од 20 Mbps, а веќе има илјада корисници. Повеќето плаќаат 99 долари месечно.

Хофелер рече дека антените за авиони ќе бидат слични на технологијата на терминалите, но со очигледни подобрувања.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Интернет

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Read more

Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Read more

Јапонија постави нов рекорд во брзина на интернет

Read more

Tinder: Сè повеќе луѓе имаат помали очекувања во врската

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во август 2021

Читај повеќе

Што ново ќе донесат Samsung Galaxy Z Flip 3 и Z Fold 3?

Читај повеќе

Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанското МНР преку игрица ќе го промовира туризмот

Читај повеќе

Антителата по втората доза на Sinovac ослабуваат по шест месеци

Читај повеќе