Судот одлучи: Сцената од филмот „Romeo and Juliet“ не е детска порнографија

Судот во Калифорнија ја отфрли тужбата на главните актери во филмската адаптација „Romeo and Juliet“ од 1968 година против Paramount Pictures поради сцена во која нивните ликови се будат голи во кревет заедно, пренесува The New York Times.

Актерите Оливија Хуси и Ленард Вајтинг во тужба поднесена минатата година тврдеа дека режисерот на филмот, Франко Ѕефирели, ги уверил дека ќе носат долна облека во месо боја за сцената во спалната соба. Во тоа време и двајцата биле малолетни. Но, утрото на снимањето, тврдат во тужбата, тој сепак им рекол дека „мора да бидат голи или филмот ќе пропадне“.

 

Тие исто така тврдеа дека Paramount Pictures, дистрибутерот на филмот, знаел или требало да знае дека снимката од нивните голи тела е незаконски добиена. Во судските документи адвокатите на актерите навеле дека сцената се квалификува како детска порнографија. Хаси имала 16 години кога се снимал филмот, а Вајтинг 17.

Актерите, кои сега се во своите 70-ти, планираат да се обратат до повисок суд.

Адвокатот на Paramount Pictures го оспори тврдењето на актерите. Тој тврдеше дека сцената не била ласцивна и инсистира на тоа дека поминало премногу време од настанот.

„Филмот не е детска порнографија. Тоа го докажува фактот дека е исклучително познат, дека е во дистрибуција веќе 55 години и дека го гледале или поседувале милиони Американци, без никакво претходно тврдење од органите на прогонот, обвинителите или нивните родители дека тоа е детска порнографија“, заклучи адвокатот на Paramount Pictures, Ричард Кендал.

Remote video URL

Судијката во округот Лос Анџелес, Алисон МекКензи, рече дека ќе ја отфрли тужбата на актерите со образложение дека нивниот приказ во филмот не може да се смета за детска порнографија и дека тие ја поднеле тужбата предоцна.

Инаку, филмот за кој станува збор е награден со два Оскара.

 

Remote video URL
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Филм & ТВ

Фановите на Rotten Tomatoes ги избраа најдобрите филмови во последните 25 години

Read more

Времеплов: Пред 29 години се емитуваше првата епизода од култните Friends

Read more

Како изгледаше Бетмен низ годините?

Read more

Излезе трејлерот за претстојниот документарец за Бекам

Read more
 

Сцена

Фановите на Rotten Tomatoes ги избраа најдобрите филмови во последните 25 години

Читај повеќе

Која е жената што Шакира ја спомнува во новата песна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: Пред 29 години се емитуваше првата епизода од култните Friends

Читај повеќе
  • play_arrow

Нова песна на Шакира и нова прозивка - овој пат на сметка на свекорот: Сѐ уште не стапнал в гроб

Читај повеќе

Како изгледаше Бетмен низ годините?

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлерот за претстојниот документарец за Бекам

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за Barbie

Читај повеќе
  • play_arrow

Гледачите на Netflix се навлечени на новата крими серија

Читај повеќе
  • play_arrow

Николас Кејџ е речиси непрепознатлив во трејлерот за новиот вестерн

Читај повеќе