30 години потоа

Светот кој требаше да се спасува и зошто го сакавме Терминатор

Пред триесет години беше прикажан најскапиот филм во тоа време “Terminator 2: Judgment Day”, за чие снимање беа потрошени 100 милиони долари. Филмот стана синоним за специјални ефекти на филм и апокалиптичната борба со технократијата, па денес е актуелен повеќе од било кога.

Се ближиме кон 2029 година, кога светот во филмот “Terminator 2: Judgment Day” поминува низ теророт на машините и вештачката интелигенција. Во времето кога беш снимен, филмот постави рекорд за најскап филм, а неговата продукција изобилуваше со специјални ефекти и стана запамтен како еден од највлиајтелните акциони научно-фантастични филмови. Најави не баш толку идеална слика за иднината на човештвото, прогнозирајќи помор на луѓето и технологија лишена од било каква човечка емоција, а дојде како продолжение на првиот Терминатор од 1984 година.

“Terminator 2: Judgment Day” како и првиот филм го режираше Џејмс Камерон, режисерско име кое стои зад филмови како “Titanic” и “Avatar”, a го претвори Арнолд Шварценегер во легенда. Австриецот од чии мускули беше потврд само неговит акцент, константно ветуваше дека ќе се врати, давајќи ни надеж во нашето колективно спасување.

Remote video URL

Откако три милијарди луѓе го изгубиле животот во нуклеарна катастрофа на 27. август 1997 година, тие кои преживеале го нарекле Судниот ден. Најсофистицираниот компјутер SkyNet во минатото испраќа киборг за да го убие идниот водач на бунтовниците во борбата на луѓето против роботите, младиот Џон Конор (Едвард Фурлонг). Меѓутоа, во минатото патува и еден кој би требало да го спаси. Терминатотрот Т-800 (Арнолд Шварценегер), идентичен како претходниот, се враќа од иднината во сегашноста, но за разлика од првиот филм, овој пат е испратен со задача да ги штити мајката и синот од новиот и напреден прототип Т-1000 (Роберт Патрик), направен од течен метал чија задача е елиминирање на синот на Сара.

Денес, повеќе од било кога е видливо дека светот почнува да заличува на фикција од апокалиптичните филмови кои Холивуд ги произведуваше за забава.

“Terminator 2: Judgment Day” беше поуспешен од оригиналот од 1984 година, освојувајќи четири технички Оскари и наклонетост на критиката, а освен по неверојатните технички ефекти го памтиме и по одличната музика - прва асоцијација на филмот е песната “You Could Be Mine” од Guns N’Roses.

“Terminator 2: Judgment Day” на некој начин беше круна на ерата на осумдесеттите, која креираше некои од најдобрите наулно-фантастични филмови со мирис на дистопија и метал, како “Blade Runner”, “Alien”, “Robocop”… и одбележа една ера во која страствено се изговараше реченицата “Hasta la vista, baby”.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Филм & ТВ

Најлошите филмови снимени според бестселери

Read more

Никол Кидман непрепознатлива за новата улога во серијата „Roar“

Read more

По 21 година, Македонија се враќа во Венеција со „Вера сонува за морето“

Read more

Овој филм на Netflix има 75 милиони прегледи за помалку од еден месец

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Најлошите филмови снимени според бестселери

Читај повеќе

Никол Кидман непрепознатлива за новата улога во серијата „Roar“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

„Чувај ме“ е новата песна на култниот македонски бенд „Д.Н.О“

Читај повеќе

По 21 година, Македонија се враќа во Венеција со „Вера сонува за морето“

Читај повеќе
  • play_arrow

Уште еднаш, овојпат без солзи: „Архангел“ се поезијата на Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Овој филм на Netflix има 75 милиони прегледи за помалку од еден месец

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен тизерот за последната сезона на „La Casa de Papel“

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлерот за последната сезона на „The Walking Dead“ е прилично брутален

Читај повеќе
  • play_arrow

30 интересни факти за „Interstellar“

Читај повеќе