Филхармонија

Македонската филхармонија ќе го отвори Охридско лето со ѕвездата Џулијан Рахлин

НУ Филхармонија на РСМ ќе учествува на годинешното свечено отворање на фестивалот Охридско лето.
Read more

Звукот на идната генерација – студентите настапуваат со Македонската филхармонија

Овој четврток, 13. јуни, Македонската филхармонија ќе го реализира традиционалниот концерт под наслов „Звукот на идната генерација“, на кој настапуваат студентите од државните факултети за музика.
Read more

Утревечер гостување на Хрватски гитарски квартет во Македонската филхармонија

Утревечер во 20:30 часот, на големата сцена во Македонската филхармонија, во организација на платформата „За тебе“ за првпат ќе гостува „Хрватски гитарски квартет“ во состав: Зоран Дукиќ, Петрит Чеку, Марое Брчиќ и Твртко Сариќ.
Read more

Светската пијанистичка ѕвезда Фазил Сај на официјалното затворање на концертната сезона на Македонската филхармонија

На 23 мај, во четврток, со почеток во 20 часот, на концертот насловен „Алфа и омега“, ќе настапи еден од најпознатите пијанисти денес, турскиот и светскиот уметник – Фазил Сај.
Read more

Поврзување – концерт на Македонската филхармонија

„Поврзување“ е насловен концертот на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи овој четврток, 14 март во 20 часот.
Read more

Синдикат на Филхармонија: Вработените се изложени на закани и мобинг од директорот

Read more

В четврток концерт на Филхармонија со Кристијан Рајф и Афродити Патулиду

Овој четврток, со почеток во 20 часот оркестарот на Македонска филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Одисеја“ на кој ќе бидат изведени дела од скандинавските композитори Едвард Григ и Јан Сибелиус.
Read more

Брас фантазија за Тоше, концерт во Филхармонија

На 25.12.2023, со почеток од 20 часот, во малата сала на Филхармонијата ќе се одржи концерт на скопскиот „Брас квинтет“ со наслов „Брас фантазија за Тоше“.
Read more

Со двата распродадени новогодишни концерти Филхармонија ја заокружува годината

Македонската филхармонија годината ќе ја заокружи со двата новогодишни концерти кои се распродадени уште пред неколку недели.
Read more

Македонска филхармонија ќе свири класика овечковечена на големото филмско платно

Овој четврток, 7 декември, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе одржи концерт кој претставува возбудлива музичка одисеја во која класиката создава паралелна приказна на големото филмско платно.
Read more

Виртуозниот виолинист Роберт Лакатош настапува со Македонската филхармонија

Виртуознииот виолинист Роберт Лакатош (Србија) в четврток, со почеток во 20 часот, ќе настапи како солист со оркестарот на Македонската филхармонија на концертот со наслов „Искон“.
Read more

Предновогодишна концертна бајка на Сара Мејс, Крисмас Грлс и Камерниот оркестар на Битола

Предновогодишниот период е секогаш резервиран за убави нешта, а 18.12.2023 година, дефинитивно, е датум резервиран за нова предновогодишна концертна бајка со Сара Мејс и Крисмас Грлс и Камерниот оркестар на Битола.
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more