Франција

play_arrow

Макрон твитна: Се чувствувам добро

Read more

Заврши судењето на Саркози, пресуда на 1 март

Судскиот процес против поранешниот француски претседател Никола Саркози во аферата против корупцијата и трговија со влијанија заврши вчера во Париз, а одлуката на судот е закажана за 1 март 2021 година.
Read more

Во хеликоптерска несреќа во француските Алпи загинаа пет лица

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа изјави дека во хеликоптерска несреќа што се случи над француските Алпи пет лица го загубија животот, додека едно е повредено и се бори за живот.
Read more

Нов „предизвикан“ земјотрес регистриран во Стразбур

Според Националната мрежа за сеизмички мониторинг (РЕНАС) на Франција, новиот земјотрес беше почувствуван денеска во пошироката област на Стразбур, каде неодамна беше запрено продолжувањето на геотермалниот проект по претходните сеизмички
Read more

Бурна расправа во Франција за проверката дали жените се девици

Дали сте знаеле дека Франција е една од дваесетте земји во кои се прави проверка дали некоја жена е девица? По повод предлогот за забрана на ваквата пракса, мислењето на јавноста е поделено.
Read more
play_arrow

Путин: Да се забрани повредата на чувствата на верниците

Претседателот на Русија има поинаков став од оној за слободата на изразување кој е на сила во Франција.
Read more

Макрон: Франција се бори со исламски екстремизам, а не со ислам

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека неговата земја се бори против „исламскиот сепаратизам, никогаш против исламот“ со што одговори на написот во Financial Times во кој беше цитиран неправилно.
Read more

Tерористот од Ница е туниски имигрант

Напаѓачот со нож во базиликата Нотр Дам во Ница е 21-годишен Тунижанец по име Брахим Ауисауи.
Read more

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата со цел да ги заштити клучните локации во Франција.
Read more

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Француската полиција уапси радикален исламист во центарот на Лион. Според информациите објавени од француските медиуми, уапсеното лице (родено 1994 година) им било од претходно познато на разузнавачките служби.
Read more

Франција е кралица на кружните текови

Убедливо најмногу кружни текови по број на жители има во Франција, додека во САД повеќе милуваат чекање на семафор.
Read more

Ранет со нож чувар на францускиот конзулат во Саудиска Арабија

Саудиец е уапсен откако со нож го прободел чуварот на францускиот конзулат во Џеда, град во Западна Саудиска Арабија, соопштија официјални саудиски медиуми и француската амбасада во таа земја.
Read more
реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more