Хашим Тачи

Хаг: Тачи се изјасни дека не е виновен за воени злосторства

Поранешниот косовски претседател и еден од основачите и член на ОВК, Хашим Тачи, денеска, во своето прво појавување пред т.н.
Read more
play_arrow

Претседателот на Косово поднесе оставка откако му се потврди обвинението за воени злосторства

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, поднесе оставка од функцијата откако му беше потврдено обвинението против него пред Меѓународниот суд за воени злосторства во Косово со седиште во Хаг.
Read more

Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи му го додели на претседателот на САД, Доналд Трамп, највисокото државно одликување на Република Косово, Орденот на слободата и воедно го покани во најскоро време да ја посети земјата.
Read more

Песков: Кремљ внимателно ја следи ситуацијата со обвинетите во Косово

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков денеска изјави дека Кремљ многу внимателно ја следи ситуацијата со обвиненијата против Хашим Тачи и Кадри Весели, затоа што, како што истакна, тие по одлуката за покревање на обвиненијата о
Read more

Хашкиот трибунал подигна обвиненија против Хашим Тачи и Кадри Весели

Специјалното обвинителство во Хаг подигна обвинение против претседателот на Косово, Хашим Тачи и претседателот на Демократската партија на Косово, Кадри Весели.
Read more
реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more