Северно Косово

Две експлозии во Северна Митровица, активирана рачна бомба

Силна детонација одекнала по полноќ во Северна Митровица, пренесуваат српските медиуми.
Read more

НАТО: 200 британски војници пристигнаа на Косово

НАТО соопшти дека првиот контингент од 200 британски војници пристигнал на Косово како дел од КФОР.
Read more

Курти: Целта на нападот во Бањска беше анексија на северот на Косово и коридор кон Србија

Косовскиот премиер Албин Курти денеска се обрати до јавноста преку социјалната мрежа Х.
Read more
play_arrow

Се појави вознемирувачко видео од загинувањето на еден од тројцата Срби во Косово

На социјалните мрежи се шири досега необјавена снимка од нападот во Бањска на која може да се види повлекувањето на вооружените Срби кон блиската шума.
Read more

Курти објави слики од запленетото оружје и повторно ја обвини Србија

Косовскиот премиер Албин Курти на платформата Х повторно проговори за нападите врз косовската полиција што се случија во неделата.
Read more

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Директорот на српската Канцеларија за Косово, Петар Петковиќ, изјави дека во текот на ноќта во Поморавље биле фрлени три бомби врз куќи на претставниците и лидерите на Српската листа со цел да ги заплашат и принудат да ги напуштат своите д
Read more

Уапсен уште еден Србин во Лепосавиќ, мештаните се собраа околу општинската зграда – засилени сили на КФОР

Рано утрово во Лепосавиќ, Косово, е уапсен уште еден Србин, У.В., откако ја напуштил својата куќа, јавуваат српските медиуми.
Read more

На Вучиќ му „пукна филмот“ среде обраќањето до јавноста: Татко ти е криминалец!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска повторно имаше вонредно обраќање до јавноста.
Read more

Три експлозии на северот на Косово, шок бомби фрлени во Звечан

Три експлозии одекнаа во текот на ноќта на северот на Косово, изјави за Танјуг заменик-командантот на косовската полиција за северниот регион, Ветон Елшани.
Read more

Бујар Османи објави план во 9 чекори за деескалација и нормализација на состојбите во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, македонскиот министер Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово, соопшти Министерството за надворешни работи.
Read more

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане

Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане, рече српскиот претседател, Александар Вучиќ, во емисија на ТВ Прва.
Read more

Рама: Србите да се вратат во институциите, Косово веднаш да распише нови избори

Албанскиот премиер Еди Рама порача дека ставот на Тирана, како и на сите лидери на ЕУ и на САД, е дека моменталната ситуација на северот е неприфатлива и оти Србите треба да се вратат во институциите, а Косово треба да распише нови избори.
Read more
реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more