Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Британскиот магазин „The Guardian“ одлучи да ни ја прикаже една од најдобрите држави во Европа, но и во светот – Финска.

Листата на новинарот Џон Хенли претставува детална анализа околу тоа што е тоа толку добро што се крие на север во Европа.

Минатата година Финска според најверодостојните меѓународни тела, беше оценета како најстабилна, најбезбедна и најдобро водена светска држава. Покрај тоа, таа е и трета најбогата земја, трета со најмалку корупција, трета по социјалниот статус на граѓаните и втора најпрогресивна по социјални прашања.

Стабилни банки, сигурна полиција, правосудство без корупција

Банките се најстабилни, домашните компании се втори по ниво на етичност, граѓаните имаат доверба во полицијата, а финското правосудство се смета за најнезависно. Трети се по најголема полова еднаквост, а имаат и петта најмала нееднаквост во распределбата на богатството.

Децата им се најбезбедни, тинејџерите се втори во светот во социјалните и трети во природните науки, набројува Хенли, кој тајната на финскиот успех одлучил да ја открие преку неколку соговорници. Започнал со Бенгт Холмстром, економист кој во 2016 година добил Нобелова награда за економија.

Финско чудо

„Можеме да зборуваме за финско чудо, ако се сетиме каде сме биле пред 150 години. Добро прашање е, како се случило тоа?“, вели Холмстром и додава дека треба да се биде внимателен во потрагата по „формула за успех“. На светот нема две исти држави и не мора да значи дека она што успеало во Финска исто така би успеало и во некоја друга држава. Поранешната претседателка на Финска смета дека живее во ладна, остра и зафрлена област, односно дека секоја личност мора напорно да работи за себе, но и за своите соседи. Од социолошка страна, треба да се потсетиме дека Финска била и демократски сиромашна после 600 години поминати под шведска и сто години под руска власт.

Сите се еднакви во Финска

„Разликите меѓу социјалните класи во Финска биле мали и тоа уште пред нашата независност. Дури и индустриската револуција овде беше скромна“, објаснува социологот Рита Јалиноја. Финците гледаат еднакво едни на други, кај нив не се гледа од „висина“ кон другите луѓе.

„Можете да се движите по улиците рамо до рамо со најбогатиот човек во градот, а да немате поима за тоа“, смета поранешен американски пратеник во Хелсинки, Брус Орек, на кого животот во финската метропола му се допаднал толку што останал да живее таму.

„Денеска сите работиме заедно и во колектив се бориме за иста цел“, вели тој.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Живот

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Read more

Што треба да прашате на интервју за работа?

Read more

Кое место во спалната соба важи за најголемо жариште на бактерии?

Read more

Не ја фрлајте водата во која готвите храна, корисна е за растенијата

Read more
 

Магазин

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Читај повеќе

Што треба да прашате на интервју за работа?

Читај повеќе

Девет реченици кои не смеете да ги изговорите кога раскинувате

Читај повеќе

Зошто ригорозните диети не успеваат на долг рок?

Читај повеќе

Топло или ладно кафе – кое е поздраво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Која е најчестата причина за расправија во врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фокусирајте се на нозете: 12 минути ефикасни вежби за слабеење

Читај повеќе