ПРОДАДЕНИ 2 МИЛИОНИ ПРИМЕРОЦИ ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ

​Tekken 8 им дише во врат на Street Fighter и Mortal Kombat

Tekken 8 се продаде повеќе од два милиони примероци во првиот месец од продажбата, соопшти издавачот Bandai Namco.

Играта беше лансирана на 26 јануари за компјутер преку Steam, како и за конзолите PlayStation 5, Xbox Series X и Series S, а на првиот ден беше продадена во над милион примероци.

Во периодот од еден месец надмината е границата од 2 милиони продадени примероци. Овој резултат значително ја надминува продажбата на играта Tekken 7, потврдија од компанијата Bandai Namco. Играта Tekken 7, која сè уште се игра, забележа рекордна продажба со повеќе од 11,8 милиони продадени копии ширум светот.

Се чини дека Tekken 8 се продава со слично темпо на конкурентот Street Fighter 6, кој исто така продаде над два милиони примероци за еден месец. Street Fighter 6 на Capcom продаде три милиони примероци за седум месеци, додека Mortal Kombat 1 на NetherRealm продаде три милиони примероци по нешто повеќе од еден месец продажба.

Bandai Namco објави дека поддршката за Tekken 8 ќе продолжи преку различни надградби на содржината, е-спорт настани, музика и лиценцирање. Tekken World Tour 2024 започнува на 13 април, додека финалето на Tekken World Tour ќе биде кулминација на првата година на еспорт на играта.

Компанијата се обрати и до контроверзниот Tekken Shop за кој се жалеа некои играчи.

„Оваа продавница во играта ќе нуди приспособливи ставки како што се костими од претходните изданија, скини на ликови за аватари, како и лиценцирани ставки од нашите соработки, дозволувајќи им на играчите да ги персонализираат своите омилени ликови на Tekken“, се вели во соопштението.

Пропусницата Year 1 ќе додаде четири нови ликови за репродукција како DLC. Првиот од нив е Еди, кој има нова фризура и облека за Tekken 8, но неговиот стил на борба со капуера е сè уште присутен.

IGN ја опиша играта како „неверојатна еволуција во серијата со тони содржина на играчи, одлична група алатки за обука, одлично онлајн искуство и возбудлива нова механика што ја прави Tekken подинамична од кога било досега“.

реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Read more

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Гејминг

Лара Крофт прогласена за најкултен лик од гејмерскиот свет на сите времиња

Read more

Што донесе бесплатното ажурирање за Gran Turismo 7?

Read more

Гејминг симулаторот Pagani Huayra R изгледа импресивно

Read more

Гејмерите имаат можност бесплатно да ја пробаат Cyberpunk 2077

Read more
 

Гик

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе