Лара Крофт прогласена за најкултен лик од гејмерскиот свет на сите времиња

Легендарната Лара Крофт пред 28 години се појави во игрицата „Tomb Raider“, а сега доби ласкава титула.

Лара официјално е прогласена за најкултниот лик од видео игрициет на сите времиња пред церемонијата на доделувањето на наградите Balta Games Awards. Таа ги надмина и легендарните ликови во анкетата во која учествуваа гејмерите, а тоа се Марио и Соник.

Шели Блонд, која го позајми гласот на „оригиналната“ Лара Крофт, призна дека никогаш не ја играла игрицата „Tomb Raider“.

„Она што е култно за Лара Крофт е фактот дека таа е женска главна улога во видео игрица. Таа ја претставува моќта на девојката и женското зајакнување“, рече Блонд.

Remote video URL
Тагови
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Гејминг

Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

Read more

Grand Theft Auto 6 ќе пристигне во 2025 година

Read more

Игрицата EA FC ја губи лиценцата за Интер во следното издание

Read more

Нов гејмерски рекорд: Продадени 12 милиони игри за 12 недели

Read more
 

Гик

Дали во нашиот Сончев Систем се крие џиновска деветта планета?

Читај повеќе

Корисниците на Android потпевнувајќи можат да најдат песна на апликацијата YouTube Music

Читај повеќе

Гавраните знаат да бројат на глас

Читај повеќе

Apple подготвува екрани кои сами ќе се поправаат?

Читај повеќе

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе