Тихановскаја: Макрон да биде посредник за решавање на кризата во Белорусија

Лидерката на белоруската опозиција Светлана Тихановскаја го повика францускиот претседател Емануел Макрон да биде „посредник, кој е многу потребен“ за решавање на кризата во Белорусија.

– Многу ни е потребен посредник за да го спречиме натамошното пролевање крв. Макрон би можел да биде тој посредник и да влијае врз рускиот претседател Владимир Путин, со кого е во добри односи, истакна Тихановскаја.

Таа побара средба со Макрон, кој денеска и утре престојува во Вилнус.

Главната противничка на Лукашенко на изборите замина во Литванија веднаш по гласањето.

Белорусија ја зафати политичка криза по претседателските избори, кога во земјата започнаа масовни антивладини протести, иницирани од официјалните резултати од гласањето, според кои Лукашенко освои повеќе од 80 отсто гласови.

Тагови
реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Read more

Свет

Лавров: Русија ќе протера 10 американски дипломати

Read more

Ангела Меркел ја прими вакцината на AstraZeneca

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Директорот на Pfizer: Најверојатно ќе треба и трета доза од вакцината

Read more
 

Вести

Мицкоски: Неуспешни сме во справувањето со корупцијата и криминалот

Читај повеќе

Јанша: Нема нон-пејпер за прекројување на БиХ

Читај повеќе

Обвинителството ќе ја обжали одлуката за куќен притвор за Рашковски

Читај повеќе

Лавров: Русија ќе протера 10 американски дипломати

Читај повеќе

Куќен притвор за Драги Рашковски

Читај повеќе

Ангела Меркел ја прими вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе

Нови 908 случаи од 3.616 тестирања, 31 починат, 732 оздравени пациенти

Читај повеќе

Заев: Има пари во Буџетот за петтиот пакет мерки

Читај повеќе

Продолжен рокот за пријавување на новинари и на медиумски работници за вакцинација

Читај повеќе