„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

За разлика од другите фабрики на Tesla, фабриката во Берлин не е привлечна за работниците.

Германските погони на Tesla се во големи проблеми, а причината, верувале или не, е недостатокот на работна сила. Европската гигафабрика требаше да вработи дури 12.000 работници, а моментално има значително помалку работна сила, само 7.000. Поради ова не може да се постигне оптимален интензитет на производство, а во иднина може да биде уште полошо.

Неименуван извор за Wired изјавил дека фабриката е во „тотален хаос“ и дека некои работници биле на боледување подолго отколку што работеле, односно работеле само неколку недели во последните шест месеци.

А епилогот е лоши производствени резултати, или ниска продуктивност. Планот на Tesla беше да произведува 5.000 примероци од Model Y неделно до крајот на оваа година, а моментално не можат да постигнат ниту половина од планираното количество - во октомври произведуваа со интензитет од 2.000 примероци.

Со ова германските погони значително потфрлија во однос на другите гигафабрики. Гига Шангај достигна 20.000 примероци за 100 дена, Гига Тексас за 151 ден, а Гига Берлин дури по 187 дена. За потсетување, Гига Берлин со работа започна во март годинава.

Remote video URL

Зошто Tesla не е привлечен работодавец?

Одговорот е многу едноставен. Германската автомобилска индустрија е една од најсилните во светот, но и најпрофитабилната, па работниците имаат одлични услови. Очигледно не и во Tesla, бидејќи германскиот синдикат на металопреработувачи IG Metall тврди дека платите во Tesla се за 20 отсто помали. Исто така, невработеноста е многу ниска во овој германски регион.

„Има недостиг од квалификувани работници насекаде“, изјави за Wired Холгер Бонин, директор на истражување на Институтот за економија на трудот во Бон.

„Сите што би можеле да бидат ангажирани се веќе вработени. Ова го отежнува пополнувањето на работните места“.

Дополнително, работниците кои навистина се вработуваат не остануваат долго во Tesla. Поранешните вработени го истакнуваат недостигот на искуство на менаџерскиот тим и наглите промени во работните обрасци како главни пречки, особено за работниците со деца. Велат дека Tesla нема емпатија. Затоа, многу работници ја продолжуваат својата кариера на друго место.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Авто новости

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Read more

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Read more

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Read more

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Read more
 

Автомобили

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Читај повеќе

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Читај повеќе

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Читај повеќе

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше Mercedes GLE за 2023

Читај повеќе

Range Rover Velar доби редизајн

Читај повеќе

Како правилно да ги чувате летните гуми за време на зимата?

Читај повеќе

Заврши растот на цените на половните возила

Читај повеќе

Кои се најсигурните автомобили во кои возачите имаат доверба?

Читај повеќе