Трамп: Полицијата убива повеќе белци отколку Афроамериканци

МИА/КАЈГАНА
/ 15.07.2020 / 10:40

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера го минимизира  обемот на полициско насилство врз Афроамериканците, изјавувајќи дека полицајците убиваат „повеќе белци“.

Во интервју за CBS News Трамп беше прашан зошто Афроамериканците продолжуваат да умираат од рацете на полицијата.

„И белците, исто така, и белците, исто така. Какво ужасно прашање. И белците. Повеќе белци. Повеќе белци“, одговори тој во интервјуто во кое зборуваше и за коронавирусот и начинот на кој САД се справуваат со епидемијата на COVID-19.

Remote video URL

Полициското насилство врз Афроамериканците е во центарот на вниманието во САД откако на 25 мај почина Џорџ Флојд за време на апсењето во Минеаполис, откако полицаец му клекна со коленото на вратот.

Смртта на Флојд доведе до протести низ САД и низ светот.

Според анализата на The Washington Post, половината од лицата кои се убиени од полициските сили навистина се белци, но смртта на Афроамериканците е непропорционална затоа што тие се помалку од 13 проценти во вкупното американското население.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Свет

Во Северна Кореја поради страв од коронавирусот во карантин скоро 4.000 луѓе

Read more

Експлозијата во Бејрут не е либанска Хирошима, туку Чернобил

Read more

Бејрут и цел Либан со децении влегуваат од една криза во друга

Read more

Германија: Задолжителен ковид тест за сите кои влегуваат во земјата од високоризични региони

Read more

Вести

Се отвора Центар за дејствување во услови на епидемии и други јавно-здравствени вонредни ситуации

Читај повеќе

Малолетничка уценувана и во повеќе наврати силувана од 24-годишен маж

Читај повеќе

Штипските родители ослободени од сметките за градинка за изминатите пет месеци

Читај повеќе

Србин нелегално влегол и престојувал во земјава без негативен ПЦР тест

Читај повеќе

Во Северна Кореја поради страв од коронавирусот во карантин скоро 4.000 луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозијата во Бејрут не е либанска Хирошима, туку Чернобил

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 113 нови случаи, шест починати и 259 оздравени пациенти

Читај повеќе
  • play_arrow

Бејрут и цел Либан со децении влегуваат од една криза во друга

Читај повеќе

Дескоска: Деловникот од 2008 година беше мотивиран од лични интереси на „владетелите“ од тоа време

Читај повеќе