Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Американската морнарица тестира нови системи за снабдување подморници и воени бродови на отворено море, со употреба на беспилотни летала.

По тој повод, набавен е прототип на Blue Water Maritime Logistics, на компанијата Skayways, за демонстрација на испорака во Мериленд.

„Станува збор за проект кој се разликува од системот на Amazon. Транспортот на отворено море бара издржливи летала, способни да совладуваат силни удари на ветрови и други проблеми“, велат од Skyways.

Морнарицата одбра летало кое може да транспортира 9,1 килограми товар на брод во движење, без дополнително гориво.

реклама

Живот

Трите најдволични хороскопски знаци

Read more

Осудувањето на жртвите на силување и величањето на „мажиштата“ е трагедијата на балканскиот менталитет

Read more

Спектакуларен момент кога случајно ќе снимиш снежна лавина

Read more

Хороскопски знаци кои најтешко функционираат под стрес

Read more

Нови видеа

play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Read more
play_arrow

Прошетка со Елон Маск низ канцелариите на SpaceX     

Read more
play_arrow

Креативни начини како да ја организирате кујната

Read more
play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Моментот кога Елон Маск си го купил првиот суперспортски автомобил

Read more
play_arrow

Сообраќајно чудо: Супербрз воз кој „лета“ со 620 километри на час

Read more
play_arrow

Преслатка реакција на маче кога за првпат ќе види снег

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за „Wonder Woman 1984“

Read more
play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Read more
play_arrow

Како се чисти снегот во Mадрид?

Read more
play_arrow

Зошто англиските фудбалери ретко прават трансфери во странство?

Read more
play_arrow

Лана дел Реј пее за теориите на заговор за авионско запрашување во новата песна

Read more