Три лоши навики на интелигентните луѓе

Оставате неред и постојано пцуете? Веројатно цел живот сте биле осудувани поради овие лоши навики, но студиите покажаа дека нив ги поседуваат интелигентните луѓе.

Неуредност

Се смета дека неуредноста подразбира дека сте неорганизирани и со самото тоа и помалку продуктивни. Еден психолог од Универзитетот Минесота откри дека луѓето коишто имаат неуредни соби имаат поголем IQ.

Кога размислувате и се занимавате со големи проекти и планови, немате време да раскревате по дома. Неуредната соба е знак дека сте исклучително креативна личност.

Се будите доцна

Кога останувате будни до доцна, а станувате рано за на работа, постојано сте уморни и затоа на работа сметаат дека сте многу мрзливи. Она што е интересно е фактот дека научниците пронајдоа врска меѓу легнувањето доцна и нивото на интелигенција. Студијата објавена во списанието Psychology Today откри дека луѓето кои остануваат будни до доцна во ноќта и се будат рано наутро имаат поголем IQ.

Пцуење

Луѓето коишто пцујат ги сметаат за вулгарни и непристојни. Меѓутоа, студијата спроведена на Марист Колеџот во Њујорк докажа дека луѓето коишто пцујат се поинтелигентни, имаат подобар вокабулар и подобри ораторски вештини.

Освен тоа, тие се поискрени бидејќи пцуењето е поврзано со искрени емоции. Тоа значи дека луѓето кои пцујат го покажуваат вистинското лице и ги изразуваат нивните вистински емоции.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Живот

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Read more

Што треба да прашате на интервју за работа?

Read more

Кое место во спалната соба важи за најголемо жариште на бактерии?

Read more

Не ја фрлајте водата во која готвите храна, корисна е за растенијата

Read more
 

Магазин

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Читај повеќе

Што треба да прашате на интервју за работа?

Читај повеќе

Девет реченици кои не смеете да ги изговорите кога раскинувате

Читај повеќе

Зошто ригорозните диети не успеваат на долг рок?

Читај повеќе

Топло или ладно кафе – кое е поздраво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Која е најчестата причина за расправија во врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фокусирајте се на нозете: 12 минути ефикасни вежби за слабеење

Читај повеќе