Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Ако сонувате за сончеви денови, уживање на отворено и долги вечери, не сте сами. Сепак, летото е далеку и важно е да се одржува здрав ум и тело во текот на зимата.

Совет од британската NHS е дека секој треба да размисли за земање додаток на витамин Д во текот на есента и зимата.

Витаминот Д – кој е неопходен за одржување на здрави коски, заби и мускули – се произведува во телото со директна сончева светлина на кожата.

„Витаминот Д е важен витамин за консумирање во текот на целата година, но особено во зима, развојот на недостаток е почест“, вели диететичарот Рема Пател.

„Ова е затоа што сончевата светлина е најдобриот извор на телото на витамин Д, а помеѓу октомври и април, УВ зрачењето не е доволно за да го произведе“.

Тоа значи дека поголема е веројатноста да се чувствуваме лошо и почесто да се разболуваме. Значи, иако добивањето витамин Д само од сончева светлина не е дел од равенката, што друго можете да направите? Еве три едноставни начини да го зголемите витаминот Д во зима.

Храна

Важно е да имате исхрана богата со сите витамини и минерали, но особено е важно да внесете малку повеќе витамин Д во вашите оброци во текот на зимата .

Рема препорачува мрсна и масна риба како лосос и скуша барем еднаш или два пати неделно.

„Ако не јадете риба, друга храна како јајца и печурки обезбедуваат витамин Д, како и збогатената храна и пијалоци како растително млеко и некои житарки“, додава тој.

Извори на храна на витамин Д:

масна риба - како лосос, сардина, харинга и скуша

црвено месо

црниот дроб

жолчка

збогатена храна – како што се некои масни намази и житарки за појадок

Суплементите се ваш пријател

Нема штета ако земате суплементи, особено кога станува збор за витаминот Д. Сепак, Рема препорачува да разговарате со вашиот општ лекар за да ја одредите дозата што е соодветна за вас.

Излезете надвор

Да, знаеме, последното нешто што некој од нас сака да го направи кога времето е лошо и студено, но Рема препорачува 15 минути сончева светлина дневно. Ставете капа и шал и одете на брза прошетка. Земете грицки или убаво, топло кафе за да се мотивирате.

Тагови
реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Здравје

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Три малку познати симптоми што укажуваат на ризик од срцева болест

Read more

Која храна помага да го исчистите телото од никотин?

Read more

Кое овошје може да помогне во намалување на високиот холестерол?

Read more
 

Магазин

Зошто швајцарското сирење има дупки?

Читај повеќе

8 фрази што веднаш треба да ги исфрлите од употреба

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачорот ме лиже, да го лизнам и јас да види како е

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик продолжете го траењето на лебот

Читај повеќе

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Читај повеќе

Три малку познати симптоми што укажуваат на ризик од срцева болест

Читај повеќе

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Читај повеќе

Четири грешки што го уништуваат изгледот на дневната соба

Читај повеќе

Гурмански залаци од јунешко месо и печурки

Читај повеќе