Трикови за чистење со домашни намирници

Домашните трикови можат да ви помогнат кога сакате да заштедите пари. Наместо скапи производи за чистење и освежувачи на простории, можете да користите некои производи што веќе ги имате дома. Она што е важно е дека ефектот ќе биде скоро ист.

Ова се само некои од домашните трикови кои многу ќе ви ја олеснат работата:

Паста за заби

Покрај за миење на забите, пастата можете да ја користите и за свеж мирис на тоалетот и ВЦ школката. Пресечете го дното на пастата од двете страни и ставете ја во казанчето. Секој пат кога ќе пуштите вода, таа ќе се пени и ќе остави свеж мирис.

Сода и оцет

Ако имате изгорени тенџериња и не знаете како да ги исчистите - има решение. Истурете сода бикарбона и оцет врз изгорениот дел, а потоа избришете со сунѓер. Целата нечистотија веднаш ќе исчезне.

Кечап

Ако вашите санитарии во бањата или кујната се извалкани, обидете се со кечап. Нанесете го на валканиот дел и почекајте неколку моменти да почне да делува. Потоа избришете со крпа.

Газирани пијалаци

Можете да користите газирани пијалаци за да отстраните нечистотија и бактерии од ВЦ школката. Истурете го газираниот пијалак во ВЦ школката и пуштете вода - тоалетот ќе биде кристално чист.

Фен

Бевте отсутни неколку минути, а кога се вративте во собатаго начекавте вашето дете како го шара по ѕидот со боички? Земете фен за коса и доближете го до обоениот ѕид и почекајте ѕидот да се загрее. После тоа, избришете го ѕидот со крпа. Внимавајте да не го оштетите.

Ракавици

Користете гумени ракавици за да и отстраните влакната на вашето домашно милениче од креветот. Едноставно, поминете со ракавицата преку креветот или подрачјето каде влакната се насобрале и лесно ќе ги подигнете.

Селотејп

Ако ве нервираат мали честички прашина и коса кои не можете да ги соберете со метла, залепете леплива лента на долниот дел од метлата и користете ја за чистење на подот. Ќе видите како косата и прашината се лепат за лентата, а неа е лесно да ја отстраните и да ја замените со нова.

Тагови
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Живот

Хороскопските знаци зад волан: Бикот вози по свое, Лавот за чудо е дисциплиниран

Read more

Декорации за сечиј вкус: 3 прекрасни растенија што се садат во октомври

Read more

Фигурина на слон во домот и други извори на среќа

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more
 

Магазин

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Читај повеќе

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Читај повеќе

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе