Турција: 65 часа по земјотресот извлечено тригодишно девојче под урнатините

Кајгана/МИА
/ 02.11.2020 / 10:14

Тригодишно девојче денеска е спасено од под урнатините предизвикани од силниот земјотрес што го погоди турскиот егејски брег, јави агенцијата Анадолија.

Девојчето по име Елиф Перинчек е извадена од под урнатините речиси 65 часа по земјотресот во подрачјето Бајракли во западната област Измир.

Елиф е 106 лице спасено од под урнатините и однесено во болница.

Шефот на Управата за вонредни ситуации при Министерството за внатрешни работи на Турција (АФАД), Мехмет Ѓулуоглу, изрази задоволство поради спасувањето на малото девојче.

Мајката на Елиф, Сехер Дерели Перинчек, нејзините 10-годишни братче и сестричка близнаци Езел и Елзем Перинчек, како и нејзиното седумгодишно братче Умут Перинчек, беа спасени од урнатините 23 часа по земјотресот. За жал, Умут го загуби животот, додека мајката и братчето и сестричката се на лекување.

Remote video URL

Турција е меѓу најактивните сеизмички зони во светот бидејќи се наоѓа на неколку активни линии на раседи. И во минатото претрпе разорни земјотреси, потсетува Анадолија.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Свет

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Read more

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Read more

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Read more

ЕК: Земјите-членки на ЕУ да го следат геномот на коронавирусот

Read more
 

Вести

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 359 пациенти

Читај повеќе

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Читај повеќе
  • play_arrow

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Читај повеќе

Православните верници го слават празникот Богојавление-Водици

Читај повеќе

Сончево и ветровито, утринските температури под нула

Читај повеќе

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Читај повеќе

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Читај повеќе

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Читај повеќе