Турција

Девојче спасено 91 час по земјотресот во Турција

Во Измир, 91 час по земјотресот што се случи во петокот, спасено е девојче од под урнатините на апартманите Риза-бег, јави агенцијата Anadolu.
Read more
play_arrow

Турција: 65 часа по земјотресот извлечено тригодишно девојче под урнатините

Тригодишно девојче денеска е спасено од под урнатините предизвикани од силниот земјотрес што го погоди турскиот егејски брег, јави агенцијата Анадолија.
Read more

Во земјотресот во Турција загинаа 49 лица, регистрирани 833 вторични потреси

Бројот на загинати во земјотресот во Западна Турција достигна 49 лица, соопшти Агенцијата за вонредни состојби и управување со катастрофи (АФАД). Повредени се 896, се вели во соопштението.
Read more
play_arrow

Во земјотресот што ги погоди Турција и Грција загинаа најмалку 26 луѓе, над 800 повредени

Во силниот земјотрес што вчера ги погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос, загинаа најмалку 26 лица, а над 800 беа повредени.
Read more

Charlie Hebdo го нацрта Ердоган, нови тензии помеѓу Франција и Турција

Војната со зборови помеѓу Франција и Турција се префрли и на хартија. Сатиричното списание Charlie Hebdo објави карикатура со Реџеп Тајип Ердоган што само додаде масло на оганот.
Read more

Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, Ердоган повика на бојкот на француските производи

Односите меѓу Франција и Турција продолжуваат да се влошуваат, имено претседателот Реџеп Тајип Ердоган ги повика Турците да ги бојкотираат француските производи, додавајќи им со тоа додатни аргументи на критиките што ги упатуваат кон Еману
Read more

Чавушолу: Ако Азербејџан побара, Турција ќе интервенира во Нагорно-Карабах

Азербејџан е способен сам да ја ослободи својата територија, но ако сака поддршка и побара помош, ќе бидеме со него, изјави денеска шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушолу.
Read more

Турција: Ерменија да ја заврши окупацијата на Азербејџан

Турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар, побара од Ерменија да ја заврши „окупацијата“ на дел од територијата на Азербејџан и да ги повлече своите „платеници и терористи“ од Нагорно-Карабах.
Read more
play_arrow

Песочна бура во Анкара направи сцена како од апокалиптичен филм

Ова дефинитивно не е глетката која жителите на турската престолнина очекуваа да ја видат која се разбудија саботата наутро.
Read more
play_arrow

Поплави направија хаос во Турција и Хаити

Силно невреме го погоди североисточниот дел на Турција, додека тропска бура го зафати Хаити по што двете земји претрпеа значителни штети од големите поплави.
Read more
реклама

Пробајте нешто ново: Извонредни трикови за незаборавна предигра

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Зависност од порнографија: Кои се симптомите и како точно се лекува?

Read more

Прељубниците имаат навики кои ги издаваат: Дали сте ги забележале?

Read more