Twitter повторно падна, корисниците добија порака дека „премногу твитале“

Многу корисници на Twitter не можеа да ја користат оваа социјална мрежа во средата, а причината се технички проблеми, пишува BBC.

Корисниците беа спречени да пишуваат твитови, па дури и добија порака во која пишуваше „го надминавте дневниот лимит за твитови“. Проблемите првично беа откриени од веб-страницата DownDetector.

Главниот извршен директор на Twitter, Илон Маск, ја намали својата работна сила во последните неколку месеци откако ја купи платформата во октомври за 44 милијарди долари. Минатиот месец Twitter имаше само 2.000 вработени, што е драстично помалку од 8.000 вработени пред доаѓањето на Маск.

Се чини дека техничкиот проблем е делумно решен, што го потврдија многу корисници.

Исто така, корисниците пријавиле проблем со пораките на Twitter.

Сè уште не е познато колку корисници имале проблеми.

Во последните недели, многу корисници се жалеа на грешки при користење на Twitter. Медиумите јавуваат дека Маск наредил суспензија на развојот на нови функции со цел да се максимизира стабилноста и робусноста на системот, особено поради приближувањето на Super Bowl.

Twitter исто така соопшти дека корисниците со претплата од 8 долари во САД можат да пишуваат твитови со повеќе знаци.

Претплатниците на Twitter Blue сега можат да напишат до 4.000 знаци, додека оние без претплата се ограничени на 280 знаци.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Интернет

Се гаси уште еден пиратски сајт за симнување

Read more

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Read more

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Read more

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Relativity Space лансираше 3D печатена ракета, но не стигна во орбитата

Читај повеќе

Што да направите ако го изгубите или ви го украдат телефонот?

Читај повеќе

Колку би можело да чини iPhone 15?

Читај повеќе

Instagram смета дека нема доволно реклами, ќе ги праќа во нотификации

Читај повеќе
  • play_arrow

Неочекувано светлосно шоу на небото над Калифорнија

Читај повеќе

Повеќе од 1.000 артефакти во музејот Метрополитен поврзани со шверцери и крадци

Читај повеќе

Со години беше мит и легенда: Мачколисицата потврдена за посебен вид

Читај повеќе

Се гаси уште еден пиратски сајт за симнување

Читај повеќе

Дали животот на Земјата има вонземско потекло?

Читај повеќе