Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

На работ на фронтот во Украина, има дел од територијата на приближно 25 до 40 километри подалеку од дофат на хаубиците и дроновите, но мобилните противвоздушни системи можат да нападнат непријателски авиони кои летаат блиску до фронтот.

Во првите две години од руската инвазија на Украина, украинските сили немаа оружје оптимизирано за напади во оваа зона, но руската војска имаше: тоа беа нивните дронови Lancet.

Тие беспилотни летала од 11 килограми - по цена од по 35.000 долари - летаат во мали кругови, скенирајќи ја земјата додека не најдат нешто во форма на непријателско возило. Кога ќе пронајдат мета, удираат во неа и експлодираат, пишува Forbes.

На овој начин руските Lancet погодија стотици украински возила, вклучително и голем број возила за противвоздушна одбрана, принудувајќи ги да се оддалечат од линијата на фронтот, што создаде безбедна зона за руските воени авиони и хеликоптери.

Ram II

Но, сега на ред се Украинците. Во февруари, украинската индустрија за беспилотни летала започна со масовно производство на сопствена верзија на Lancet, дронот Ram II. Сепак, тоа не е само копија на Lancet, туку подобрена верзија на постар украински дрон со име Leleka-100.

Ram II има домет од околу 30 километри, може да носи боева глава од 3 килограми и да погоди цел со прецизност помала од еден метар, според производителот Devira. Компанијата го опишува како „револуционерен и лесен за употреба“.

Ram II функционира слично како и Lancet: лета над област, скенира и напаѓа со минимален влез на човечки пилот. Откако се појави на фронтот во последните недели, Ram II прави хаос во руската противвоздушна одбрана. За само еден ден на 9 април, аналитичарот со отворен код Ендрју Перпетуа изброи дури пет руски возила за воздушна одбрана за кои верува дека биле погодени од беспилотни летала Ram II.

URL

Не може доволно да се нагласи колку е важна оваа нова украинска кампања.

Додека стотици илјади мали украински FPV беспилотни летала уништуваат руски тенкови, борбени возила и војници на првите линии, а поголемите (и поскапи) дронови со подолг дострел патуваат стотици километри во срцето на Русија за да ги нападнат воздушните бази, рафинериите за нафта и тамошните фабрики, беспилотните летала Ram II се издигнуваат над споменатата зона за противвоздушна одбрана.

Ако успеат да уништат доволно руски системи, тие можат да го постигнат за украинските воздухопловни сили она што Lancet дроновите го постигнаа за Русите: да им го расчистат патот на бомбардери кои потоа би можеле да фрлаат прецизни бомби за лизгање од голема височина на фронтот.

Тие KAB бомби се исклучително важни во ова време на војна. Секоја бомба фрлена од Русите - а тие фрлаат и до сто дневно - може да ги уништи украинските позиции и да им го расчисти патот на нивните копнени сили. Бомбите се „чудотворно оружје“ за Русите, пишува украинската група Deep State, за која Украинците „практично немаат одговор“.

Украинците имаат многу моќни бомби

Сепак, тоа не значи дека Украинците се целосно беспомошни. Украинските воздухопловни сили добија бомби од САД кои се барем исто толку моќни како руските KAB.

Тие можеби се исцрпени во последните шест месеци - бидејќи проруските републиканци во Претставничкиот дом на САД ја блокираат понатамошната помош за Украина - но украинските воздухопловни сили добиваат и 50 француски Hammer бомби секој месец и ги модифицирале своите MiG и Suhoj авиони за да ги носат.

Педесет француски бомби месечно не се многу, бидејќи Русите фрлаат илјадници од нив во истиот временски период. Но, ако - и кога - републиканците конечно попуштат и дозволат гласање за нова помош, Украина би можела да добие повеќе бомби од Америка, и многу од нив.

Можно е дотогаш украинските беспилотни летала Ram II да ги одбијат руските противвоздушни сили доволно далеку и со тоа да ги заштитат украинските авиони кои ќе можат да ги бомбардираат руските војници безмилосно како што Русите им правеле досега.

реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Свет

Во некои ЕУ земји младите се повеќе против имигрантите од постарите

Read more

Бури и торнада во САД, повеќе од 20 мртви – 300 илјади луѓе останаа без струја

Read more

Северна Кореја сакаше да лансира шпионски сателит во Вселената, ѝ експлодира за неколку минути

Read more

Авионот кај Загреб се урнал 20 минути по полетувањето

Read more
 

Вести

Земјотрес во Скопје

Читај повеќе

Гаши се мести за спикерското столче

Читај повеќе

САД ја уверуваат Европа: Ќе продолжиме да ве снабдуваме со гас

Читај повеќе

На 30 јуни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ

Читај повеќе

Во некои ЕУ земји младите се повеќе против имигрантите од постарите

Читај повеќе

Бури и торнада во САД, повеќе од 20 мртви – 300 илјади луѓе останаа без струја

Читај повеќе

Северна Кореја сакаше да лансира шпионски сателит во Вселената, ѝ експлодира за неколку минути

Читај повеќе

Цените на нафтата паднаа за повеќе од 2% минатата недела

Читај повеќе

Во случајот со Данка Илиќ сослушани директорот на „Водовод“ и пријател на осомничениот

Читај повеќе