војна Украина

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Г7 постигна договор да ѝ обезбеди на Украина 50 милијарди долари до крајот на годината користејќи ги добивките од замрзнатите руски средства, соопшти француското претседателство.
Read more

Зеленски ги критикуваше светските лидери: Разочаран сум што не доаѓаат

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој денеска се сретна со американскиот секретар за одбрана во Сингапур, рече дека е разочаран што „одредени светски лидери“ не се обврзале да учествуваат на мировниот самит за Украина во Швајцари
Read more

Птиците преселници ги менуваат воспоставените рути поради војната во Украина

Големите пегави орли, птици грабливки кои живеат во Европа, Азија и Африка, се исклучително ретки.
Read more

Путин предупредува: Земјите од НАТО кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Претставниците на земјите од НАТО мора да бидат свесни со што си играат кога зборуваат за предлозите на Западот да му се дозволи на Киев да нападне руска територија, изјави рускиот претседател Владимир Путин.
Read more

Русите направија фабрика за дронови што може да ја реши војната

Дроновите играат сè поважна улога во актуелните конфликти, особено во Украина. Русија изврши десетици напади користејќи ирански беспилотни летала Shahed, кои Украинците ги нарекоа „мопеди“.
Read more

Откриен офанзивниот план на Путин: Каде се мести тампон зона?

Џек Ватлинг од британскиот тинк-тенк RUSI - Royal United Services Institute смета дека главната цел на летната офанзива е „проширување на рускиот притисок во Донбас“.
Read more

Зеленски до Американците: Побрзајте!

Read more
play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

На работ на фронтот во Украина, има дел од територијата на приближно 25 до 40 километри подалеку од дофат на хаубиците и дроновите, но мобилните противвоздушни системи можат да нападнат непријателски авиони кои л
Read more

Украинците тврдат дека руската армија користи опасни хемикалии на фронтот

Вооружените сили на Украина објавија дека руските војници сè повеќе користат опасни хемикалии на фронтот. Додаваат дека ваквите акции станале системски.
Read more
play_arrow

Срамен обид на Русите да украдат еден од најдобрите тенкови на Украинците

Тенкот Strv 122 е шведска модификација на германскиот Leopard 2A5 и еден од најдобро заштитените тенкови во целата војна во Украина, поради што е логично Русите да сакаат да „фатат“ еден таков тенк, ако не да го
Read more

Се сретнаа Макрон, Шолц и Туск: Ќе купиме уште оружје, Русија не смее да победи

Read more

Мицотакис: Грција е против испраќање европски или НАТО сили во Украина

Read more