Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.918.625 лица. Од нив починале 731.717, а оздравеле 12.801.311 луѓе.
Read more
play_arrow
filter

Малолетник загина, 20 луѓе повредени во вооружен инцидент во Вашингтон

Еден малолетник загина, а најмалку 20 се повредени денеска во воружен инцидент на собир во Вашингтон, јавуваат американските медиуми.
Read more

75 години од нуклеарното бомбардирање на Нагасаки

Нагасаки, 9 август 2020 (МИА)  –  Во јапонскиот град Нагасаки беше одбележана 75-годишнина од американското нуклеарно бомбардирање во Втората светска војна.
Read more

Нов Зеланд: 100 денa без ниту еден локално пренесен случај на COVID-19

Нов Зеланд има 100 дена без ниту еден нов случај на локално пренесување на коронавирусот, но властите предупредуваат дека е рано да се релаксираат мерките.
Read more

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Премиерот на Либан, Хасан Диаб вчера најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата.
Read more
play_arrow

Полицијата со солзавец ги растера демонстрантите во Бејрут

Полицијата во Бејрут денеска употреби солзавец за да ги растера демонстрантите во главниот град на Либан.
Read more

Американско разузнавање: Русија насочена да му наштети на Бајден, Кина сака Трамп да загуби

Вашингтон, 8 август 2020 (МИА) – Висок официјален претставник на САД oд контраразузнавањето предупреди дека Русија, Кина и Иран ќе се обидат да влијаат врз претседателските избори во САД, со тоа што Русија веќе се обидува да го поткопа вер
Read more

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

Светската здравствена организација (СЗО) апелира за помош од 15 милиони американски долари за покривање на итните здравствени потреби на Либан, по катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут.
Read more

На Кипар сослушан сопственикот на бродот што го пренел амониум нитратот во Бејрут

По барање на Интерпол, кипарската полиција го пронашла и го сослушала 43-годишниот Русин, поранешен сопственик на бродската компанија, која во Бејрут пренела амониум нитрат, објавија медиумите од островот.
Read more
play_arrow

Хаос во Бејрут: Уапсени 16 луѓе поврзани со експлозијата, протест против владата

По силната експлозија во Бејрут при што загинаа најмалку 137 луѓе, следат протести против владата на Либан. На протестите демонстрантите се судрија со припадниците на безбедносните сили.
Read more

Во Индија над 2 милиона заразени со COVID-19, во Мексико над 50.000 починати

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона, соопшти Министерството за здравство.
Read more
play_arrow

Гори зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Во техничка просторија на 27-от кат во зградата на Светскиот трговски центар во Брисел попладнево избувнал пожар, а како што рече шефот на противпожарната служба, се запалил изолациски материјал.
Read more
реклама