Вежби кои го нормализираат крвниот притисок

М.С.
/ 29.07.2021 / 15:14

Еден од три лица ширум светот има зголемен крвен притисок. Вежбањето е одличен начин со кој може да го решите овој проблем. Има четиир вида на вежби кои може да ви помогнат.

Кои се тие?

Континуирано умерено вежбање

Шетање, трчање, пливање или возење велосипед во траење од 30 или 60 минути дневно е доволно за да го нормализирате крвниот притисок. Оваа рутина треба да ја воведувате постепено. Целта е да ја повторувате вежбата 4 до 5 пати во текот на денот.

Вежби за зајакнување на мускулите

Може да ги правите поретко од кардио вежбите, два или три пати неделно ќе биде сосема доволно. Меѓутоа, избегнувајте користење тешки тегови.

Групен тренинг

Сите претходно наведени активности ќе ги изведете на полесен начин колку се приклучите на групен тренинг.

Јога

Контролата на дишењето и медитацијата во јогата ќе ви помогнат да го намалите крвниот притисок. Се препорачуваат следните пози: uttanasana, setu bandasana и bujangasana.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Фит

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Read more

Само за почетници: 10 минути вежби за стомачни мускули

Read more

Американски научници: Подобро да вежбате отколку да ги намалувате калориите

Read more

Предности од вежбање пред огледало: Подобри перформанси и мотивација

Read more
 

Магазин

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Читај повеќе

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Читај повеќе
  • filter

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Читај повеќе

Трикови за чистење со домашни намирници

Читај повеќе

Дали постои љубов на прв поглед?

Читај повеќе

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Читај повеќе

Шефе, како се вика петок на англиски?

Читај повеќе

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе