Во Египет ќе се гради новата највисока зграда во светот

Наскоро светот треба да добие нов шампион кога е во прашање височината бидејќи Египќаните ќе градат облакодер висок илјада метри.

Наречен Oblisco Capitale, со височина од 1.000 метри, треба да биде новата највисока градба на светот, повисока од Бурџ Халифа во Дубаи.

Облакодерот треба да почне да се гради во 2024 година и тоа во новопроектираниот град кој треба да биде административна престолнина на Египет. Зградата има облик на египетски обелиск, оттаму и името, а дизајнирана е од домашната архитектонска фирма IDIA со седиште во Гиза.

Новиот град веќе се гради од 2015 година, а сѐ уште нема име и според проектот се нарекува едноставно Нова Административна Престолнина. Покрај најголемата зграда на светот ќе ја содржи и најголемата катедрала во Египет и Блискиот Исток наречена Христово Раѓање, како и најголемата џамија во Египет, Ал-Фатах Ал-Алим. Двете се веќе изградени и отворени за јавноста.

Remote video URL
реклама

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Read more

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Read more

Зверев: Новак Ѓоковиќ е како суперкомпјутер

Read more

Архитектура

Најголемиот зелен покрив: Како се создава климатски отпорен град?

Read more

Архитектонско чудо: Хотел на вода што ротира и генерира електрична енергија

Read more

Пентхаус во Мајами е најскапата недвижност платена со криптовалута

Read more

Поглед во новата вила што Леонардо Дикаприо ја купи во Лос Анџелес

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тренингот на Вил Смит стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Читај повеќе

Четири лаги за жените во кои мажите веруваат

Читај повеќе

Колку вода треба да пиете во текот на летото?

Читај повеќе

Колку време е потребно за да се преболи раскинувањето?

Читај повеќе

Бившата на Џеф Безос подари 2,7 милијарди долари во добротворни цели

Читај повеќе

Кој е идеалниот број на сексуални партнери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во авионот на Путин вреден 455 милиони евра

Читај повеќе