Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Нов вид праисториски џиновски носорог, еден од најголемите цицачи коишто некогаш постоеле на Земјата, е откриен на северозападот на Кина, објавија научниците.

Станува збор за Paraceratherium linxiaense којшто живеел пред 26,5 милиони години и тежел 21 тон, колку што тежат четири големи африкански слонови.

Со главата можел да достигне висина од седум метри за да јаде од дрвјата, што го прави повисок од жирафа. Ова се дел од заклучоците донесени од откриените фосили во северната кинеска провинција Гансу.

Во студија објавена во Communications Biology, истражувачите велат дека со анализа на фосилите пронајдени во 2015 година, заклучено е дека припаѓаат на нов вид поинаков од досега познатите џиновски носорози.

Новиот вид е сличен со џиновските носорози коишто некогаш живееле во Пакистан, што сугерира дека се движеле во делот на централна Азија.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Наука

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Read more

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Read more

Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Read more

Дали во 2040 година нè очекува глобална катастрофа?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во август 2021

Читај повеќе

Што ново ќе донесат Samsung Galaxy Z Flip 3 и Z Fold 3?

Читај повеќе

Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанското МНР преку игрица ќе го промовира туризмот

Читај повеќе

Антителата по втората доза на Sinovac ослабуваат по шест месеци

Читај повеќе