Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Научниците сметаат дека најголемо влијание на сексуалниот нагон на жените има биолошкиот часовник, а не дали жената има партнер.

Во 30-тите, но и во раните четириесетти години жените често откриваат нова страна на нивната сексуалност и за повеќето омилената активност станува токму забавата во кревет.

Експертите оваа појава ја објаснуваат со отчукувањето на биолошкиот часовник и желбата „да ги искористат останатите години за создавање потомство“. Или народски кажано, како што жените стареат, сакаат почесто да водат љубов.

Во студија објавена во Personality and Individual Differences учествувале 827 жени поделени во три групи: висока плодност (18 до 26 години), ниска плодност (27 до 45 години) и во менопауза (46 години и повеќе).

Според одговорите на учесничките во интернет анкетата, истражувачите откриле дека жените на возраст од 27 до 45 години поседуваат „зголемен сексуален нагон како одговор на намалување на плодноста“ и дека имаат „чести сексуални фантазии и активен сексуален живот, па се подготвени на повремен секс“.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Љубов и секс

Колку сантиметри си додаваат мажите кога лажат за должината на пенисот?

Read more
Како најлесно да ги преболите бившите?

Како најлесно да ги преболите бившите?

Read more

Прашања што ќе ви покажат дали сте со вистинскиот партнер

Read more

Пет машки тајни за сексот кои секоја жена мора да ги знае

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе