Врие од љубовни измами онлајн, Facebook епицентар на „фатални средби“

Британската банкарска групација TSB ги повика социјалните медиуми и апликациите за запознавање подобро да ги заштитат своите корисници од лажни профили поради алармантниот пораст на љубовни измами.

Анализирајќи ги податоците од декември 2020 година до јануари 2022 година, TSB откри дека љубовните измами речиси се удвоиле во споредба со нивоата пред пандемијата, со рекордно зголемување од 91% во загубите - во просек од 6.100 фунти по инцидент.

Истражувањето на TSB откри дека измамените во вакви „врски“ плаќале во просек два месеци (62 дена), но имало барем една измама која траела 1.059 дена, речиси три години.

Во 32% од случаите - речиси секој трет случај - измамниците земале пари од жртвите повеќе од две недели пред жртвите да сфатат дека се жртви на љубовни измами. Повеќе од една четвртина (27%) од лажните врски траеле повеќе од еден месец, додека 11% траеле повеќе од половина година.

Според психологот Сем Овен, колку подолго траат овие „врски“, толку повеќе жртвата сака да го направи тоа да функционира и потешко ѝ е да каже „не“.

„Тука е најважно да се исклучите веднаш штом ќе почнете да забележувате знаци дека личноста со која разговарате е измамник“.

Во случаите кога е регистрирано потеклото на љубовата измама, првичниот пристап на измамникот бил направен преку социјалните мрежи и апликациите за запознавање, при што Facebook како место на „фаталната средба“ се појавува во повеќе од една третина (35%) од сите случаи на измама. Следуваат Tinder (24%), Plenty of Fish (21%), Match.com (9%), Olderdating.com (3%), Bumble (3%) и Instagram (3%).

Според истражувањето, сите возрасни групи се подложни да станат жртви на љубовна измама. TSB вели дека им ги вратил парите на жртвите на возраст од 18 до 77 години. Просечната возраст на жртвите пријавени од банкарската група е 47 години.

Жените се жртви во 66% од случаите на измами поврзани со љубовните врски. Статистички, тие губат во просек по 6.300 фунти во споредба со просечната загуба од 4.600 фунти кога мажите се жртви на романтична измама.

TSB вели дека само 35% од средствата изгубени во романтични измами се враќаат на жртвите.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Љубов и секс

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Read more

Како да ги прифатите мааните на вашиот партнер?

Read more

Студија одговори на вечното прашање: Дали мажите и жените можат да бидат „само пријатели“?

Read more

Зошто мажите глумат оргазам?

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе