Земјата и Венера видени од Curiosity на Марс

Роверот Curiosity на Американската вселенска агенција НАСА забележа нови фотографии кои ги прикажуваат Земјата и Венера како две далечни дамки во прекрасен поглед од Марс.

Овој необичен момент на поглед на небото на кој се гледа колку е Земјата оддалечена од Црвената планета, е забележан отприлика 75 минути по зајдисонце, на 5 јуни годинава, соопшти НАСА.

Во ова време од годината Марс влегува во сезона на бури, количината на прашина во атмосферата е голема и го прави небото посветло. Со оглед на ваквата ситуација, планетите изгледаат како светли точки во вселената, а обично изгледаат како многу сјајни ѕвезди.

„Дури на умерено светлите ѕвезди не биле толку видливи кога е снимена оваа фотографија на Венера“, изјави Марк Лемон, истражувач од Универзитетот во Болдер, Колорадо.

Тагови
реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Наука

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Read more

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Read more

СЗО: Новиот коронавирус најверојатно потекнува од лилјаците

Read more

Гик

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе

СЗО: Новиот коронавирус најверојатно потекнува од лилјаците

Читај повеќе
  • play_arrow

Crew Dragon успешно ги врати астронаутите на Земјата

Читај повеќе

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Читај повеќе