Жежок Нептун: Има атмосфера и на 1.600 степени Целзиусови

Тим астрономи од Универзитетот во Канзас открија докази за атмосфера околу екстремно жешката егзопланета.

Егзопланетата е „Жешкиот Нептун“, џиновска планета со маса слична на Уран или Нептун, која орбитира толку блиску до својата ѕвезда, што нејзината површина е изложена на огромни количини на зрачење. Општо земено, овие типови на планети на крајот се многу потопли од Нептун. Но, има нешто необично во оваа конкретна планета наречена LTT 9779b, или „Жежок Нептун“, која се наоѓа на околу 260 светлосни години од нас.

Анализирајќи ги податоците на вселенските телескопи TESS и Spitzer на НАСА, научниците откриле дека планетата има атмосфера - и покрај високата температура.

„За првпат ја измеривме светлината што доаѓа од оваа планета и според ова таа не би требало да постои“, вели Јан Кросфилд, доцент по физика и астрономија на Универзитетот во Канзас и главен автор на трудот објавен во Astrophisical Journal Letters.

URL

„Оваа планета е толку интензивно озрачена со својата ѕвезда што нејзината температура е над 1.600 степени Целзиусови, а нејзината атмосфера би можела да испари целосно“, додаде тој.

„Сепак, нашите набудувања од Spitzer ни ја покажуваат нејзината атмосфера преку инфрацрвената светлина што ја емитува планетата.“

И покрај тоа што има атмосфера, LTT 9779b би била ужасно место за живеење.

„Оваа планета нема цврста површина и е многу потопла дури и од Меркур во нашиот Сончев Систем - не само што во атмосферата на оваа планета би се стопил и челик, туку и платина и нерѓосувачки челик“, рече Кросфилд.

„Годината на оваа планета трае помалку од 24 часа – толку брзо се движи околу нејзината ѕвезда. Тоа е прилично екстремен систем", додаде тој.

URL

Но, не е толку жешко како другите егзопланети од овој вид.

„Планетата сепак е многу постудена отколку што очекувавме, што укажува на тоа дека го рефлектира најголемиот дел од инцидентната светлина што ја погодува“, изјави коавторот Николас Ковен од Институтот за истражување на егзопланети (iREk) и Универзитетот Мекгил во Монтреал.

Ова откритие го натера тимот со нетрпение да ги очекува идните истражувања.

„Не би рекол дека сега разбираме сè за оваа планета, но измеривме доволно за да знаеме дека ова ќе биде навистина плоден објект за идни истражувања“, рече Кросфилд.

Remote video URL
Тагови
реклама

Масовно иселување: Зошто си заминуваат луѓето од Македонија и дали би се вратиле?

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Пробајте нешто ново: Извонредни трикови за незаборавна предигра

Read more

За малку избегнат судир на патнички авион и НЛО

Read more

Наука

Зоната на смртта на Монт Еверест контаминирана со микропластика

Read more

Што ако Месечината имаше своја месечина?

Read more

Руски космонаути на прва вселенска прошетка после 18 месеци

Read more

Сите неодговорени прашања за вакцината што го крена светот на нозе

Read more

Гик

Клучни информации за дел од досегашните вакцини против COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Бекам ќе заработи од FIFA 2021 повеќе отколку што заработи со Манчестер

Читај повеќе

Познати нови детали за смартфонот OnePlus 9 Pro

Читај повеќе

Велешка „Брако“ создаде моќна еколошка машина за чистење

Читај повеќе

Никој не го прашува Трамп: Бајден ќе го добие претседателскиот профил на Twitter

Читај повеќе

Зоната на смртта на Монт Еверест контаминирана со микропластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдени телата на господар и слуга кои настрадале во ерупцијата во Помпеја

Читај повеќе
  • play_arrow

Креаторите на Hitman прават видеоигра за Џејмс Бонд

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпотценетата Бетмен игра на сите времиња

Читај повеќе